fbpx

Kasia Kozłowska, 24 kwietnia 2020

Zwierzęta w pracy- wpływ ich obecności na efektywność

W obecnych czasach zwierzęta domowe są bardzo ważnym aspektem ludzkiego życia, dlatego bardzo często można zauważyć ludzi spacerujących z psami oraz dzieci bawiące się w parku ze swoimi pupilami. Zwierzęta traktuje się obecnie jak członków rodziny i wiele osób wolałoby zabierać je ze sobą do pracy. Jak zapatrują się na to pracodawcy? I jaki wpływ na pracownika ma obecność zwierzaka w biurze?

1. Wpływ na zdrowie

Zwierzęta poprawiają nastrój swoim właścicielom, działają antydepresyjnie, dodatkowo pozytywnie wpływają na rozwój intelektualny oraz efektywność pracy. Ponadto regulują poziom stresu w organizmie oraz polepszają komunikatywność.

2. Obecnosć zwierząt w miejscach publicznych i biurach

Coraz częściej słyszy się, że można zabrać zwierzaka do restauracji czy muzeum, a za oceanem zabieranie pupili do pracy jest na porządku dziennym. Dlatego coraz więcej pracodawców rozpoczyna takie praktyki na terenie Europy.

Zezwolenie na obecność zwierząt ma nie tylko pozytywny wpływ na posiadacza pupila, ale również ociepla wizerunek organizacji sprzyjającej zabieraniu pociech do pracy.

zwierzęta w pracy

3. Odpowiedzialność za pupila w miejscu pracy

Choć można dużo mówić o zaletach tego procederu, dla niektórych osób obecność zwierząt w biurze może okazać się czynnikiem negatywnie wpływającym na pracę. Niektórzy mają różnego rodzaju traumy z dzieciństwa, np. zostali pogryzieni. Dlatego też warto zadbać o bezpieczeństwo i komfort wszystkich osób przebywających w towarzystwie naszego zwierzaka. Osoby te mogą czuć się zaniepokojone lub zestresowane obecnością zwierzaka i czuć zagrożenie. Zmniejsza to ich efektywność i wpływa na rozkojarzenie podczas pracy.

Warto też pamiętać, że kiedy przyprowadzamy zwierzaka do pracy to my jesteśmy za niego odpowiedzialni i to my musimy zapewnić mu jedzenie, wodę oraz posprzątać, gdy zostawi po sobie bałagan lub inny ślad, dlatego nie oczekujmy od innych, że będą go pilnować, czy sprzątać po nim. Sami zadbajmy o jego bezpieczeństwo i porządek wokół, wpływający zarówno na komfort pracy innych, jak i nasz.

4. Ocieplenie wizerunku wlaściciela

Powszechnie prowadzone badania bardzo pozytywnie oceniają przymioty właścicieli zwierząt domowych. Są oni bardziej towarzyscy i otwarci, pewni siebie i częściej uprawiają aktywności fizyczne niż osoby, które nie posiadają pupili. Osoby, które mają zwierzęta są też bardziej empatyczne, odpowiedzialne i budują trwalsze relacje.

Zwierzęta kształtują poczucie odpowiedzialności za siebie i innych, co sprzyja wywiązywaniu się z obowiązków i obietnic, również tych biznesowych. Psy poprawiają interakcje międzyludzkie, sprawiają, że jesteśmy bardziej otwarci i przyjaźni.

Poproś o konsultację.

W ciągu 24 godzin skontaktuje się z Tobą nasz ekspert