fbpx

Kasia Kozłowska, 30 marca 2020

Jak otwarty plan biura wpływa na efektywność w pracy?

open space

Coworking to możliwość udostępnienia przestrzeni do pracy. Biura coworkingowe udostępniają swoim klientom nie tylko biurko i fotel, ale także szereg innych udogodnień, które pozwalają na wydajną i efektywną pracę.

Co daje coworking?

Jak powszechnie wiadomo, nikt z nas nie chciałby czuć się w pracy jak w więzieniu czy klatce. W biurach tradycyjnych często mamy uczucie przytłoczenia codziennością oraz rutyną i niezmiennością pomieszczeń. Lekarstwem na tę dolegliwość mogą być biura coworkingowe na wynajem, które zachęcają otwarta przestrzenią, mnóstwem naturalnego światła i świeżym, oczyszczonym, dobrej jakości powietrzem.

Wygospodarujesz miejsce dla każdego pracownika

Open space daje możliwość optymalnego wykorzystania przestrzeni. Pozwala ona zarówno na realizowania założeń indywidualnych, jak i grupowych. Jednostka może pracować sama, świetnie odnajdzie się też w pracy w grupie. Spotkania z klientami i praca sama w sobie nie muszą odbywać się w jednym miejscu – w przypadku coworkingu mamy możliwość wyjścia z biura i skorzystania z salek konferencyjnych przystosowanych do przyjmowania różnego rodzaju klientów. Ważnym elementem jest także możliwość oddzielenia miejsca pracy o tego, w którym spożywa się posiłki. Pozwala to nie tylko na zachowanie porządku na biurku, ale i porządku umysłu. Biurko jest miejscem do pracy, a nie jedzenia, co sprawia, że pracując przy biurku nastawiamy się w 100% na efektywność nie rozpraszając się.

Wygoda i komfort pracownika to bardzo ważne aspekty rozwoju firmy

Bardzo istotnym aspektem są wygodne meble w biurze – fotel, który będzie niewygodny, będzie rozpraszał pracownika i przeszkadzał mu w pracy, natomiast jeżeli zapewnimy mu wygodę, będziemy mogli oczekiwać lepszych efektów. Coraz bardziej częstym zjawiskiem są pokoje rozrywek, gdzie pracownicy mogą oderwać się od biurka w czasie przerwy. Komfortowe musi być również położenie różnych elementów. Szyby nie powinny odbijać świateł, które męczą wzrok, a wentylacja czy klimatyzacja wiać prosto w twarz. Nie ma wątpliwości, że aranżacja biura jest bardzo ważna.

Open space ma także wady

Nie zawsze możemy mówić tylko o dobrych stronach w systemie open space. Nie wszyscy potrafią skupić się pracując w otwartej przestrzeni. Hałas rozmów może rozproszyć po pewnym czasie nawet najbardziej cierpliwą osobę, a nie każdy potrafi pracować słuchając muzyki. U pracownika rozproszonego obserwujemy nie tylko spadek efektywności, ale również wzrost frustracji i poddenerwowania. Rozwiązaniem takich sytuacji mogą być specjalnie wydzielone miejsca, jak np. budki przeznaczone do odbywania rozmów telefonicznych i wideokonferencji. Mimo wszystko praca wspólna dużo lepiej wpływa na końcowy efekt niż praca samodzielna, co wciąż udowadniają badania. Taka praca rozwija nie tylko jednostkę, ale również cały zespół wzbogaca się o nowe doświadczenia.

Nawet przestrzeń musi być dzisiaj elastyczna

Otwarta przestrzeń biura musi być w pewnym sensie elastyczna, ponieważ ma obowiązek zapewnić miejsce do pracy osobom, które aktualnie potrzebują pracy w skupieniu i samotności. Mogą temu służyć nie tylko stałe elementy budownictwa, ale również mobilne elementy, które można odpowiednio przestawić.

Przestrzeń biurowa to wizytówka firmy

Biuro jest wizytówką firmy nie tylko dla pracowników już zatrudnionych w firmie, ale również dla potencjalnych kandydatów. Nie wolno zapominać, że największy efekt robią szczegóły, dlatego warto zadbać o to, żeby współgrały z estetyką całego miejsca.

Poproś o konsultację.

W ciągu 24 godzin skontaktuje się z Tobą nasz ekspert