fbpx

Kasia Kozłowska, 6 kwietnia 2020

Czy uprawianie sportu przekłada się na wyniki naszej pracy?

aktywność

Coworking jest odpowiedzą na dzisiejszy sposób zatrudnienia, jak i pracy. W biurach coworkingowych odnajdą swoje miejsce zarówno przedstawiciele wolnych zawodów jak i freelancerzy, którzy pracują wykonując konkretne projekty i zlecenia. To także miejsce dla wielu osób, które pracują na własny rachunek rozwijając własne działalności, czy posiadając małe bądź też mikro przedsiębiorstwa. Koszty wynajęcia całego biura dla tej wielkości działalności są często zbyt wysokie.

sport

Sport w XXI wieku stal się niemal nieodłącznym elementem życia dla wielu z nas. Słyszy się, że uprawianie go daje bardzo duże korzyści zdrowotne oraz usprawnia prace mózgu. Czy sport rzeczywiście jest w stanie polepszyć efektywność naszej pracy? Zobaczmy.

1. Zdrowotne aspekty uprawiania sportu.

Sport na pewno jest czynnikiem pomocniczym w walce z dolegliwościami wywoływanymi przez tryb pracy, głównie ten siedzący. Kiedy bolą nas plecy, jest to niewątpliwy znak, że należy je wzmocnić. Tak samo jeżeli bolą nas kolana, powinniśmy zadbać o odciążenie ich, robić przerwy od siedzenia i co jakiś czas rozprostować kości. Sport również pomaga walczyć z utrapieniami natury psychologicznej, jest świetnym lekarstwem na spadek energii, kreatywności, pomaga również w walce z depresją. Rozładowuje pokłady stresu, które magazynują się w nas i gromadzą w coraz większych ilościach, pozawala usystematyzować pewne sprawy i poprawić organizację czasu własnego. Aktywność fizyczna wpływa tez na nasze zdrowie. Ćwicząc rzadziej chorujemy, jesteśmy też mniej narażeni na poważne schorzenia w przyszłości. Przekłada się to na efekty pracy, ponieważ pracownik zdrowy jest mocniej skupiony i obecny w pracy co pozwala mu skończyć zadanie na umówiony czas.

2. Wzmacnianie pozytywnych cech przez sport.

Sport uczy nas też wielu rzeczy i wypracowuje pewne cechy. Pomaga usystematyzować nasz czas, poprawia organizację, uczy podejmowania decyzji i brania za nie odpowiedzialności, pokazuje jak wygląda zdrowa rywalizacja. Pokazuje tez jak pracować zespołowo i uczy, że siła jest właśnie w grupie i dzięki współpracy można osiągnąć sukces większy niż w pojedynkę. Sportowcy maja też tendencje do niepoddawania się porażkom i wyciągania z nich wniosków na przyszłość, czego nie robić, żeby drugi raz się nie potknąć.

3. Zalety uprawiania sportu przekładające się na pracę.

Sport budzi pewność siebie i pozwala podejmować odważniejsze decyzje. Uczy, że ciężka praca zawsze prowadzi do sukcesu i poprawy wyników. Udowodniono też, że ludzie uprawiający sport częściej przejawiają zdolności przywódcze niż osoby, które nie były zainteresowane tego typu rozrywkami. Sport pomaga nam także mieć kontrole nad naszymi obowiązkami i nie pogubić się w nich. Stajemy się bardziej uporządkowani i poukładani. Pracownicy uprawiający sport mają większą łatwość z wykonywaniem zadań trudnych i odpowiedzialnych oraz radzeniem sobie w trudnych sytuacjach. Szybciej reagują i są zdecydowanie bardziej pozytywnie nastawieni do rozwiązań niż osoby bierne. Sport poprawia również pamięć i koncentracje oraz niweluje prawdopodobieństwo demencji starczej. Ruch pozwala nam też szybciej się uczyć, dzięki niemu szybciej przyswajamy informacje i jesteśmy na nie bardziej otwarci.

4. Sport poprawia nasze zdrowie psychiczne.

Uprawiając sport mamy niższy poziom kortyzolu w organizmie co sprawia, że jesteśmy mnie zestresowani. Przekłada się to na nasz wewnętrzny i zewnętrzny spokój, a jak wiadomo opanowanie zdecydowanie pomaga w pracy i sprawia, że szybciej ją wykonujemy i z lepszym rezultatem. Kolejna zaletą uprawiania sportu jest to, że emanujemy dobrym humorem i jesteśmy bardziej zdystansowani do otoczenia. Minimalizuje to prawdopodobieństwo konfliktu. Dotlenienie naszego organizmu zachodzące w trakcie wysiłku sprawia, że wzrasta nasza wydajność i tym samym efektywność. Sport kształtuje również nasza cierpliwość i charakter – jesteśmy bardziej wytrwali w dążeniu do realizacji naszych założeń.

5. Pozytywna energia.

Uprawianie sportu daje nam tez korzyść w postaci większej dawki energii. Jak wiadomo, jest to rzecz niezbędna, żeby wykonywać jakąkolwiek pracę – jeżeli nie mamy energii – jesteśmy nieproduktywni. Sport podnosi także naszą samoocenę, dlatego jesteśmy bardziej dowartościowani i pewni swoich mocnych stron. Dzięki endorfinom uwalnianym podczas wysiłku radzimy sobie lepiej nie tylko w pracy zawodowej, ale również codziennymi obowiązkami poza pracą. Czujemy się mniej zmęczeni i ospali,wiec jesteśmy w stanie wykonać więcej zadań.

Wnioski

Pamiętajmy jednak, że nie każdy potrzebuje tyle samo ruchu. Musimy spersonalizować nasz plan treningowy i dostosować go do trybu i czasu naszej pracy orz zoptymalizować częstotliwość wykonywanych treningów. Należy tez wybrać dyscyplinę, która sprawia nam przyjemność, ponieważ to daje nam dodatkowe korzyści w postaci relaksu i dobrego nastroju.

Źródło:

https://spolecznosc.ing.pl/-/Blog/Sukces-mo%C5%BCna-wybiega%C4%87-Sprawd%C5%BA-jak-sport-wp%C5%82ywa-na-karier%C4%99-i/ba-p/10472#

https://www.hbrp.pl/b/wysportowany-pracownik/PDLTbHYf5

https://zdrowie.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/423553,wysilek-fizyczny-ulatwia-koncentracje.html

https://prnews.pl/pracownicy-uprawiajacy-sport-bardziej-zadowoleni-wydajni-zaangazowani-444221

https://zarobki.pracuj.pl/porady-zarobkowe/jak-sport-wplywa-na-prace/

Poproś o konsultację.

W ciągu 24 godzin skontaktuje się z Tobą nasz ekspert