fbpx

Kasia Kozłowska, 30 marca 2020

Dlaczego freelancerzy wybierają coworking?

Coraz więcej freelancerów korzysta z usług biur coworkingowych. Dają one dużo możliwości, których nie daje własne mieszkanie lub restauracja czy kawiarnia. Trend i zapotrzebowanie na coworkingi zaczęły się rozwijać właśnie dzięki freelancerom potrzebującym niezależnego miejsca do pracy.

Dom to nienajlepsze miejsce do pracy w skupieniu

Większość freelancerów pracowała z domu, a jak powszechnie wiadomo dom nie jest najlepszym miejscem do pracy. Szczególnie kiedy go z kimś dzielimy i co chwilę coś odrywa nas od pracy w skupieniu. Proces skupiania uwagi to kolejne 20 minut, które wówczas tracimy i wydłużamy sobie w ten sposób czas pracy. A co kiedy takich sytuacji w ciągu dnia mamy kilka? Wówczas ciężko nam odróżnić czas, który spędzamy w pracy na zadaniach od tego, który poświęcamy sprawom prywatnym. Opcja biura coworkingowego optymalizuje ten proces i pozwala mocniej skupić się na pracy. Powoduje to atmosfera, którą wprowadzają inni specjaliści pracujący w tym czasie. Pracowanie z domu jest korzystne, pod warunkiem, że jest się osobą bardzo zdyscyplinowaną. Jednak po jakimś czasie pracy w osamotnieniu ta samodyscyplina umiera śmiercią naturalną. Wtedy warto pomyśleć o rozwiązaniach, jakie proponuje w swojej ofercie coworking.

Coworking pobudza kreatywność i sprzyja podejmowaniu współpracy

Dzięki takiemu systemowi pracy, przez cały czas freelancerzy mają kontakt z osobami pracującymi w tej samej branży, mogą się wspierać i pomagać sobie w realizacji różnego rodzaju projektów. Dzięki odpowiedniej aranżacji wnętrza sprzyjającej pracy, można pobudzić kreatywność pracownika. Ponadto dzięki pracy w coworkingu, możemy znaleźć sprzymierzeńca, który okaże się ważnym ogniwem dla rozwoju naszego biznesu i będzie współtworzył markę. Kontakt i nawiązanie współpracy są w takich przestrzeniach ułatwione, ponieważ dla członków coworkingów są organizowane różne wewnętrzne imprezy i wydarzenia towarzyskie.

Praca w biurze coworkingowym pozwala oszczędzić pieniądze i nie wiąże bezwarunkowo z jednym miejscem

Dla freelancerów, którzy prowadzą jednoosobowe działalności, coworking jest bardzo dobrym rozwiązaniem finansowym. Ceny za biurko w skali miesiąca mieszczą się w widełkach 200-500 zł. Dodatkowo otrzymując członkostwo w coworkingu, dostajemy do niego całodobowy dostęp i możemy dostosować swój rytm dnia do godzin pracy. Wbrew pozorom oddzielenie życia prywatnego od zawodowego, ma ogromny wpływ na rozwój działalności. Z ekonomicznego punktu widzenia zaleta coworkingu jest też to, że nie trzeba się wiązać z biurkiem długoterminowa umowa. Można podpisać krótką umowę, np. na miesiąc i sprawdzić czy wariant coworkingu jest dla nas skuteczny. Wiele lokali coworkingowych stosuje tez darmowe testowanie takiej opcji, więc warto z tego skorzystać. Praca w coworkingu jest niezależnym wyborem freelancera. On sam wybiera sobie miejsce do pracy i podejmuje ostateczne decyzje związane ze swoją obecnością w biurze. Podnosi to zdecydowanie morale, ponieważ jeżeli mamy gorszy dzień i nie mamy ochoty wychodzić z domu – dostajemy wybór. Sami decydujemy o tym kiedy i na jak długo pojawiamy się w biurze. Plusem jest również brak jakichkolwiek hierarchii w biurze coworkingowym. Wszyscy są sobie równi i mogą jedynie podjąć ze sobą współpracę, nikt nie stoi nad drugą osobą i nie decyduje o jej obowiązkach.

Coworking sprzyja rozwojowi biznesu

Wartością dodaną są tez różnego rodzaju eventy organizowane przez coworkingi. Są to zazwyczaj wartościowe, merytoryczne wykłady i spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin, którzy mogą pomóc w rozwoju firmy. Dla użytkowników przestrzeni coworkingowych te wydarzenia są darmowe. Przestrzenie coworkinowe są czynnikiem wzrostu wydajności w pracy, dzięki temu, że są motywatorem do działania, które zaczyna się już od momentu wyjścia z domu. Mimo, że taka praca wprowadza dyscyplinę do naszego codziennego życia, to nie zabiera nam niczego ze swobód, które oferuje praca freelancera. Poczucie posiadania miejsca pracy innego niż dom, pobudza naszą produktywność. Nie zajmujemy się tym co dzieje się dookoła, lecz skupiamy się na pracy, by zoptymalizować jej czas.

Biuro coworkingowe pozwala oddzielić pracę od codzienności i odpoczynku

Praca w coworkingu pozwala również na efektywny odpoczynek i regenerację. Dom przestaje być miejscem pracy, a zaczyna być miejscem odpoczynku. Praca w coworkingu daje tez freelancerowi komfort posiadania wszystkich niezbędnych narzędzi do pracy. W każdym coworkingu mamy do dyspozycji sprzęt multimedialny, drukarkę, miejsce do przechowania jedzenia i zorganizowania przerwy obiadowej oraz profesjonalny ekspres do kawy. Podczas wspólnych pobytów w części kuchennej można nawiązać kontakty nie tylko natury biznesowej, ale również zawrzeć relacje czysto przyjacielskie, co przy pracy w domu nie byłoby możliwe. W domu czujemy się na dłuższa metę osamotnieni lub jesteśmy skazani przez cały czas na te same osób. Sprawia to, że popadamy w rutynę i stajemy się mocniej rozproszeni i mniej kreatywni.

Poproś o konsultację.

W ciągu 24 godzin skontaktuje się z Tobą nasz ekspert