fbpx

Dominika Krajewska, 30 marca 2020

Coworking-nowym produktem na świecie

Co to jest coworking?

Rozwój technologii sprawił, że wielu zawodów przeniosło się do świata wirtualnego. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą pracować z każdego miejsca na świecie, jeśli mają ze sobą laptopa i są w zasięgu dobrego połączenia Wi-Fi.

Zwrot coworking w dosłownym tłumaczeniu oznacza współdzielenie biura. W praktyce oznacza „biurko do pracy” we wspólnej przestrzeni. Coworking narodził się w Stanach Zjednoczonych i polegał na korzystania z biur i biurek we wspólnej przestrzeni. Obok siebie pracowali graficy, informatycy lub dziennikarze. Pomysł pracy we wspólnej przestrzeni zaczął pojawiać się już w innych miejscach na świecie.

Idea coworkingu

Idea coworkingu polega na stworzeniu małej społeczności, która potrafi ze sobą współpracować w przestrzeni. Nieważne czy firma jest świeżym startupem, który dopiero pojawił się na rynku, czy informatycznym guru. W coworkingu zawsze możesz znaleźć miejsce dla siebie. Coworking oferuje elastyczność, przystępność cenową oraz przestrzeń, z której możesz czerpać inspirację.
Miejsca te stanowią nową formę miejskiej infrastruktury społecznej. Umożliwia ona kontakt i współpracę między ludźmi „pracującymi indywidualnie, ale razem” (working alone together), jak określił to Spinuzzi [2012].

Alternatywa dla „Home Office”

Coworking stał się atrakcyjną alternatywą dla pracy w klasycznym biurowcu i pracy z domu. Pozytywnym aspektem takiej formy pracy jest oszczędność pieniędzy przez możliwość korzystania ze wspólnego sprzętu biurowego. Z drugiej strony coworking wiąże się z powstaniem na całym świecie społeczności wyznającej takie same wartości. Są to: współpraca, otwartość, dzielenie się i dostępność.

Coworking rozprzestrzenił się po świecie w imponującym tempie. Jest to związane ze wzrostem liczby pracowników mobilnych, freelancerów i osób z własnym biznesem.

Google prekursorem idei coworkingu

Google to firma, która wprowadziła taki model pracy w swojej przestrzeni. To tak naprawdę ogromny kampus, który sam w sobie jest przestrzenią coworkingową. Można tam pracować z każdego miejsca jakie znajduje się w obrębie siedziby Google’a.

Facebook pracodawcą freelancerów i kreatywnych ludzi

Kolejnym przykładem takiej formy pracy jest Facebook, który zaczął się od wynajmowanego pokoju w akademiku. Po kilku latach przeniósł się do prywatnego kampusu. Tak jak  Google stwarza przestrzeń, aby pracownicy mogli rozwijać swoją kreatywność i ulepszać Facebooka.

Dla kogo przeznaczony jest coworking?

Coworking jest dla każdego, kto do pracy potrzebuje wygodnego biurka i fotela. Tę formę pracy upatrzyli sobie w dużej mierze freelancerzy, czyli osoby uprawiające wolny zawód. Spowodowane było to niechęcią pracodawców do zatrudniania pracowników na pełen etat.

„Przestrzenie coworkingowe stanowią miejsca indywidualnej i niezależnej pracy, wykonywanej w obecności innych osób we współdzielonej przestrzeni. Pierwsza przestrzeń coworkingowa powstała w USA w 2005 r., a następnie zjawisko coworkingu rozprzestrzeniło się po całym świecie w szybkim tempie. Rozwój coworkingu, możliwy dzięki postępom w dziedzinie nowych technologii, jest związany również z dynamicznym rozwojem outsourcingu i zmianami na rynku pracy, które przełożyły się na wzrost liczby osób pracujących zdalnie. Coworking stanowi nie tylko „otwarte podejście do pracy” (open source approach to work) [Lange, 2011], ale także przejaw szerszej transformacji w sposobie organizacji i zarządzania pracą. Widać wyraźnie, iż atrakcyjność przestrzeni coworkingowych i związana z nimi idea coworkingu wspierają współpracę, pobudzają wymianę wiedzy, zwiększają produktywność i zachęcają do kreatywności ludzi w nich pracujących, a także do tworzenia sieci kontaktów zawodowych.” – PAULINA STACHURA, KAROLINA KULIGOWSKA – Coworking – geneza zjawiska i perspektywy rozwoju

Źródło:

https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/siedziba-google-w-dolinie-krzemowej-googleplex/wpmep8p#slajd-45

https://humanska8.pl/co-to-jest-coworking/

Poproś o konsultację.

W ciągu 24 godzin skontaktuje się z Tobą nasz ekspert