fbpx

Dominika Krajewska, 1 czerwca 2020

Dzielnice Łodzi – Centrum – gdzie szukać biura na wynajem?

Ostatnią dzielnicą jest Śródmieście, które zajmuje zaledwie 6,8 km². Osiedla jakie znajdują się na terenie tej dzielnicy to Śródmieście – Wschód i Katedralna.
Tę część miasta najczęściej odwiedzają mieszkańcy Łodzi i turyści. Popularny deptak zachęca, aby odpocząć i podziwiać zabytkowe kamienice przy dobrym jedzeniu

Autor zdjęcia: Paweł Augustyniak, www.pawelaugustyniak.pl

Osiedle Katedralne – Piotrkowska, Sienkiewicza, Piłsudskiego

Zawdzięcza tę nazwę archikatedrze pw. Św. Stanisława Kostki. Katedrę wybudowano w 1912 roku, a jej budowa trwała 11 lat. Archikatedra jest najwyższym budynkiem w Łodzi i jednym z najwyższych kościołów w Polsce. Jedną z ciekawostek jest krypta wybudowana w podziemiach gdzie spoczywają łódzcy biskupi. W czasie II Wojny Światowej katedrę ograbiło z kosztowności Gestapo i zmieniono ją na skład wojskowy.
Na terenie osiedla, które jest w ścisłym centrum miasta znajduje się wiele miejsc rozrywkowych, takich jak kina, teatry, muzea lub filharmonia.

centrum
Autor zdjęcia: Paweł Augustyniak, www.pawelaugustyniak.pl

Centrum - Manhattan

Charakterystyczną częścią Centrum Łodzi jest znane wszystkim blokowisko zwane Łódzkim Manhattanem. Jest to kompleks wysokich wieżowców, w których znajdują się mieszkania i biura. Z najwyższych okien można podziwiać panoramę miasta choć jest to trudne do realizacji, ponieważ na parterze budynków znajduje się portiernia. Od ulicy Sienkiewicza można zrobić zakupy w C.H. Galeria Łódzka, które swoją architekturą wkomponowało się w pofabryczną Łódź. Ceglany kolor pasuje do stylistyki okolicznych biur. Główną aleją jaka łączy Widzew z Polesiem jest Piłsudskiego, przy której jest kilka siłowni, kino i restauracje.
W tej części osiedla jest mało parków i innych obiektów zielonych – największym takim miejscem jest Park Henryka Sienkiewicza, który znajduje się przy ulicy Kilińskiego i Sienkiewicza. 

centrum
Autor zdjęcia: Paweł Augustyniak, www.pawelaugustyniak.pl

Centrum - Plac Wolności

Charakterystyczną częścią tego osiedla jest Plac Wolności, którego pierwotna nazwa to Rynek Nowego Miasta. Do placu dojdziesz ulicą Piotrkowską, Legionów, Pomorską i Nowomiejską. W centrum placu stoi pomnik z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki. W latach okupacji pomnik wyburzono, aby na środku placu postawić tablicę informującą o zmianie nazwy miasta na Litzmannstadt.

Autor zdjęcia: Paweł Augustyniak, www.pawelaugustyniak.pl

Łódź – Fabryczna: Kilińskiego, Narutowicza, Składowa

Drugim osiedlem jakie wchodzi w skład dzielnicy jest Śródmieście – Wschód. Ta część osiedla znajduje się w tzw. Starej Łodzi, której zabudowa to głównie kamienice albo bloki z lat 50. Ten fragment miasta charakteryzuje się nowoczesnym dworcem kolejowym i odnowioną elektrociepłownią, nie można zapomnieć o Teatrze Wielkim znajdującym się na placu Dąbrowskiego

Budowę dworca rozpoczęto 1866 roku i pierwsze tory sięgały ulicy Sienkiewicza, a obsługa pasażerów odbywała się w miejscu dzisiejszego Domu Kultury, który znajduje się przy ul. Traugutta. Po upływie kilku lat postawiono nowy budynek dworca, który istniał do 2012 roku. Aktualnie Łódź – Fabryczna jest jednym z nowocześniejszych dworców w Polsce, który jest multimodalny.

centrum
Autor zdjęcia: Paweł Augustyniak, www.pawelaugustyniak.pl

centrum - EC1

W sąsiedztwie znajduje Nowe Centrum Łodzi, czyli EC1, które łączy biznes, kultura i transport. Celem tego miejsca jest promocja miasta, rewitalizacja obiektów historycznych tak, aby pełniły również funkcję edukacyjną, jak i turystyczną. „Dla celów filmowych stworzony został m.in. teatr dźwięków umożliwiający nagrywanie i montowanie muzyki filmowej. Poza centrum sztuki filmowej dodatkowymi atrakcjami są planetarium, kino 3D, biblioteka, galeria i studia seminaryjno-konferencyjne. EC1 Zachód jest siedzibą interaktywnego Centrum Nauki i Techniki. Są tu stałe ekspozycje (elementy ścieżek) składające się z interaktywnych urządzeń umożliwiających samodzielne przeprowadzanie doświadczeń i obserwacji. Zwiedzanie odbywa się według tematycznych kluczy tzw. ścieżkami: energetyczną („Przetwarzanie energii”), historii i cywilizacji oraz „Mikroświat – Makroświat”. Motywem przewodnim jest proces powstawania energii, przypominający historyczne przeznaczenie obiektu.”

Autor zdjęcia: Paweł Augustyniak, www.pawelaugustyniak.pl

Teatr Wielki – Narutowicza, Sterlinga, Jaracza

„Największy łódzki teatr, specjalizujący się w wystawianiu oper i baletów, a także operetek i musicali; druga pod względem wielkości scena operowa w Polsce.”

centrum
Autor zdjęcia: Paweł Augustyniak, www.pawelaugustyniak.pl

Biura w Centrum Łodzi

Najlepsza lokalizacja na biura w Łodzi to oczywiście Śródmieście. Wiele biur znajduje się przy ulicy Zachodniej, Kościuszki, Kilińskiego, Piotrkowskiej lub Piłsudskiego.

Autor zdjęcia: Paweł Augustyniak, www.pawelaugustyniak.pl

Poproś o konsultację.

W ciągu 24 godzin skontaktuje się z Tobą nasz ekspert