fbpx

Dominika Krajewska, 18 maja 2020

Dzielnice Łodzi – Górna – gdzie szukać biura na wynajem?

górna
Auto zdjęcia: Paweł Augustyniak, www.pawelaugustyniak.pl, Biała Fabryka

Górna - Biała fabryka (Piotrkowska, Milionowa)

Górna znajduje się na południu Łodzi i zajmuje 71,9 km². Jej nazwa pochodzi od nazwy rynku, który znajdował się na aktualnym placu Reymonta. Górna składa się z osiedli administracyjnych: Chojny – Dąbrowa, Chojny, Górniak, Piastów – Kurak, Rokicie, Ruda, Nad Nerem i Wiskitno.
Na terenie dzielnicy znajduje się wiele atrakcji godnych zobaczenia. Miejsce, które charakteryzuje Osiedle Górniak, to tzw. Biała Fabryka Ludwika Geyera, znajdująca się przy Piotrkowskiej 282. Aktualnie jest to siedziba Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Biała Fabryka zawdzięcza swoją nazwę otynkowanym budynkom fabrycznym. Ciekawostką jest to, że na terenie fabryki powstał pierwszy komin, ponieważ Geyer zainstalował maszynę parową aby zmechanizować produkcję. Na terenie fabryki Geyera znajduje się Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, w której można podziwiać budynki mające około 200 lat. 

Górna - Dwór Górskiego i Stawy Jana (Kosynierów Gdańskich, Rzgowska, Paradna)

Na osiedlu Chojny znajduje się zabytkowy dwór Benedykta Górskiego, który został wybudowany na przełomie XVIII i XIX wieku. Benedykt był zastępcą starosty grodowego, który założył kilka wsi na terenie Górnej.

Stawy Jana znajdują się pomiędzy ul. Rzgowską, Paradną i Kosynierów Gdyńskich. „Jak należy przypuszczać, nazwa Stawy Jana wzięła się od Jana Mulinowicza (lub Mulinowica), który, jak głosi legenda na początku XVII wieku po stracie rodziców, wypędzony ze swego mieszkania siedział zapłakany przy drodze prowadzącej do Piotrkowa. Sierotą zaopiekowało się przejeżdżające traktem małżeństwo z Krakowa. Po ich śmierci Janek stał się właścicielem znacznego majątku. W miejscu, w którym spotkał swych dobrodziejów, postawił w 1634 roku kolumnę z szarego marmuru na prostokątnym piedestale o łącznej wysokości około 11 metrów.”

Stawy Stefańskiego

Górna - Las Popioły i Stawy Stefańskiego (Rudzka, Popioły, Patriotyczna)

Miejscem gdzie można wybrać się na spacer jest Las Popioły, w którym mieści się wiele zabytkowych willi. Jedna z willi należała do Teodora Steigerta łódzkiego przedsiębiorcy. „Historia obiektu sięga XIX w. Wówczas to tereny lasów na Rudzie Pabianickiej należały do warszawskiego Domu Handlowego S. Natanson i Synowie. Po podzieleniu areału na mniejsze działki zaczęto je sprzedawać. Jednym z kupców był Teodor Steigert, który to około 1900 r. wybudował na niej okazały, letniskowy dom.”
Będąc już w tej okolicy warto iść nad Stawy Stefańskiego, który znajduje się w parku 1-go Maja. „Zaraz po wejściu do parku oczom ukazuje się szerokie lustro wody, otoczone wieńcem starych drzew, przeważa olcha czarna, wierzby białe, odmiana złota zwisająca. Oprócz tych drzew jest brzoza, różne topole, kasztanowce. W parku znajduje się wiele pomników przyrody, między innymi topola o obwodzie 4,45 m czy wierzba płacząca.”

górna

Górna - Park Rejtana i Buddyjski Ośrodek Medytacyjny (Politechniki, Fleszyńskiego)

Park Rejtana znajduje się na dawnym cmentarzu ewangelicko – augsburskim i sprawia wrażenie mrocznego. Od ulicy Fleszyńskiego znajduje się brama, która prowadziła na cmentarne alejki. W jej okolicy zostały umieszczone części dawnych nagrobków, których nie przeniesiono.
Ciekawym miejscem, które można odwiedzić aby poszerzyć swoją wiedzę, jest Buddyjski Ośrodek Medytacyjny Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu. Sam budynek to przeciętny dom mieszkalny. Jest to ośrodek, w którym można dowiedzieć się nowych rzeczy, uczestniczyć w medytacjach lub warsztatach. Ośrodek znajduje się przy ulicy Zgodnej 9.

Górna - Pałac Steinertów (Piotrkowska)

Pałac braci Karola i Emila Steinertów mieści się przy ulicy Piotrkowskiej 272. Został wybudowany w 1909 roku, przez wiele lat straszył swoją elewacją. Jednak w ostatnim czasie został zrewitalizowany. Podobno bracia w czasie budowy pałacu pokłócili się ze sobą i dlatego okna i fasada budynków a i b różnią się od siebie.
Duża liczba terenów zielonych zachęca do zwiedzania i odpoczynku w dzielnicy, która znajduje się w południowej części miasta.

Biura na Górnej

Najczęściej wybierane biura znajdują się przy Politechniki, Dąbrowskiego, Lodowej, Bartoszewskiego, Rzgowskiej, Śmigłego – Rydza lub Wróblewskiego.

Poproś o konsultację.

W ciągu 24 godzin skontaktuje się z Tobą nasz ekspert