fbpx

Dominika Krajewska, 15 maja 2020

Dzielnice Łodzi – Polesie – gdzie szukać biura na wynajem?

Historia Polesia

Sam początek kształtowania się dzielnic zaczyna się już od 1946 roku. Od 1960 roku wyróżniono pięć dużych dzielnic, które dzielą się na osiedla.
Dziś zajmiemy się Polesiem, które znajduje się w zachodniej części miasta i dzieli się na osiedla. Są to: Stare Polesie, Koziny, Polesie, Złotno, Zdrowie – Mania, Os. Montwiła – Mireckiego, Karolew – Retkinia Wschód, Retkinia Zachód – Smulsko i Lublinek – Pienista.
Polesie do 1945 roku jest najsłabiej osiedlone i zurbanizowane, a dotychczasowe wsie były otoczone lasami.

Ogród botaniczny

Polesie - Zdrowie (Unii Lubelskiej, Konstantynowska, Krakowska)

Dzięki temu, że dzielnica Polesie znajdowała się na zielonych terenach, możemy podziwiać wiele dużych parków. Jednym z nich jest park nazywany potocznie „Na Zdrowiu”, mimo iż jego poprawna nazwa to Park im. Józefa Piłsudskiego. Dzieli się na dwie części, między którymi znajduje się ulica Konstantynowska. Natomiast w południowej części parku znajduje się Zoo, które przechodzi rewitalizację aby sprostać oczekiwaniom klientów. Jest to miejsce, które wiosną i latem musi sprostać odwiedzającym, którzy z chęcią podziwiają egzotyczne zwierzęta. W tej części parku jest również AquaPark Fala. Wybudowano go na dawnej Fali, która została otwarta w 1976 roku i była przeznaczona dla 4tys. osób. Jedną z ciekawostek z jakich słynęła dawna fala były zawody Miss Natura.

Polesie - Ogród botaniczny (Retkińska, Krzemienicka)

Kolejnym obiektem znajdującym się na osiedlu Zdrowie jest Ogród Botaniczny, w którym mamy możliwość podziwiania wielu gatunków flory. Jest to idealnie miejsce, aby odpocząć od zgiełku miasta nie wyjeżdżając z niego. Na terenie obiektu można znaleźć różne ścieżki edukacyjne, dzięki czemu Twoje dziecko również będzie mogło połączyć zabawę z nauką.

Autor zdjęcia: Paweł Augustyniak, www.pawelaugustyniak.pl,Park im. Józefa Piłsudskiego

Centrum Polesia (Gdańska, Więckowskiego, Żeromskiego)

Charakterystycznym zabytkiem mieszczącym się w dzielnicy Polesie jest między innymi Pałac Karola Poznańskiego położony przy ulicy Gdańskiej 32. Mieści się w nim Akademia Muzyczna. Budynek wpisano na listę zabytków, ale nie ma możliwości aby wybrać się na jego zwiedzanie.
W bliskiej okolicy Akademii Muzycznej, przy ulicy Więckowskiego znajduje się Pałac Maurycego Poznańskiego, w którym jest aktualnie Muzeum Sztuki „MS1”. Fundatorem Pałacu był Izrael Poznański, który postanowił każdemu ze swych sześciorga dzieci wystawić pałac.

polesie
Autor zdjęcia: Paweł Augustyniak, www.pawelaugustyniak.pl, Akademia Muzyczna - Pałac Izraela Poznańskiego

Polesie - Stary Cmentarz i piękny park (Ogrodowa, Karskiego, Mickiewicza, Parkowa, Włókniarzy)

Kolejne godne uwagi miejsce to Stary Cmentarz przy ul. Ogrodowej z zabytkowymi grobowcami. Pochowani są na nim katolicy, prawosławni oraz ewangelicy. Na terenie cmentarza znajdują się mauzolea łódzkich przedsiębiorców: Grohmanów, Geyerów, Kunitzerów, Kindermannów.
Charakterystycznym parkiem dla Łodzi jest Park Poniatowskiego, który mieści się przy ulicy Żeromskiego, Mickiewicza oraz Jana Pawła II. Część parku w ostatnim czasie odnowiono. Kusi pięknie zbudowaną fontanną, która o zmroku jest podświetlona. Spacerując po parku można zabłądzić w labiryncie, który umiejscowiony jest w centralnej części. W samym parku znajduje się Miejski Klub Tenisowy oraz tor rowerowy.

Autor zdjęcia: Paweł Augustyniak, www.pawelaugustyniak.pl, park Poniatowskiego

Polesie - Zajezdnia (Konstantynowska)

Zajezdnia na Brusie to kolejne miejsce, które warto zobaczyć będąc na Polesiu. Znajduje się przy ulicy Konstantynowskiej 115 i pełni funkcję muzeum. Na terenie zajezdni znajdują się stare tramwaje i autobusy, które kiedyś jeździły po terenie Łodzi

Polesie - Atlas Arena i dworzec Łódź Kaliska (Bandurskiego, Karolewska)

„Łódź to jedyne miasto w Europie, w którym fabryki stoją niemalże jedna obok drugiej, w centrum, przy najważniejszych ulicach miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie willi i kamienic dawnych fabrykantów. Są perełkami industrialnego krajobrazu. Bez wątpienia należy do nich dawna Łódzka Wytwórnia Papierosów wzniesiona w 1875 roku.” Kompleks Tobaco Park znajduje się przy ulicy Kopernika.
Polesie jest jedną z mniejszych dzielnic Łodzi, ponieważ zajmuje 46km². Mimo niewielkiej powierzchni, możemy odpoczywać w pięknych parkach i podziwiać wille łódzkich fabrykantów ukryte między uliczkami każdego z osiedli Polesia.

Biura na Polesiu

Poproś o konsultację.

W ciągu 24 godzin skontaktuje się z Tobą nasz ekspert