fbpx

Dominika Krajewska, 18 maja 2020

Dzielnice Łodzi – Widzew – gdzie szukać biura na wynajem?

widzew
Autor zdjęcia: Paweł Augustyniak, www.pawelaugustyniak.pl, Park Źródliska II

Troszkę historii Widzewa

„Widzew to dawna wieś ulokowana w pobliżu miasta. Pośród lasów i pól rozstawione były domy kilku mieszkańców, którzy żyli z tego, co wyhodowali. Sytuacja diametralnie zmieniła się wraz z nabierającym rozpędu rozwojem przemysłowym Łodzi. Mieszkańcy wsi Widzew zaczęli zarabiać, świadcząc usługi transportowe czy hotelowe, robotnikom pracującym w fabrykach włókienniczych. Z kolei widzewskie grunty orne stały się wydajnym zapleczem żywnościowym miasta. Wieś zaczynała się rozrastać, a jej tereny licznie zasiedlali pracownicy fabryk i zakładów. W końcu fragment po fragmencie, od 1906 r. Widzew zaczął być sukcesywnie włączany w granice Łodzi.”
Ważne osiedla Widzewa to: Stary Widzew, Zarzew, Widzew – Wschód, Olechów – Janów, Osiedle nr 33, Andrzejów, Mileszki, Nowosolna, Dolina Łódki i Stoki.
Ciekawostką jest to, że właśnie na osiedlu Stary Widzew znajduje się geometryczny środek łodzi mieszczący się przy ulicy Przędzalnianej 8.

Autor zdjęcia: Paweł Augustyniak, www.pawelaugustyniak.pl, Księży Młyn

Widzew - Księży Młyn (Przędzalniana, Tymienieckiego, Fabryczna)

Dzielnica nie posiada wielu zabytkowych miejsc, ponieważ większa jej część jest zagospodarowana przez ogromne fabryki takie jak Dell, Bosch albo Indesit.
Interesującym miejscem jest Księży Młyn, który powstał jako kompleks dla pracowników pobliskiej fabryki mieszczącej się przy Przędzalnianej. Nazywany jest miastem w mieście, ponieważ posiadał własny szpital, własną pocztę i szkołę. Osiedle Księży Młyn zostało zrewitalizowane i teraz można przechadzać się alejkami podziwiając ceglane osiedle, które posiada indywidualny klimat.

widzew
Autor zdjęcia: Paweł Augustyniak, www.pawelaugustyniak.pl, Park Źródliska I

Widzew - Park Źródliska (Targowa, Piłsudskiego)

Mimo tego, że Widzew w dużej części jest fabryczną dzielnicą, możemy zrelaksować się w wielu parkach, które są w okolicy. Jednym z często odwiedzanych jest Park Źródliska, który znajduje się przy ulicy Przędzalnianej, Fabrycznej, Targowej i Piłsudskiego. Jest on podzielony na dwie części, jeden z najstarszych parków w Łodzi. Ciekawostka jaka wiąże się z parkiem to powstanie strzelnicy w latach 70 XIXw., która funkcjonowała do 1905 roku w północnej części.
Właścicielem parku pod koniec lat 80 XIX w. stał się Karol Scheibler, który jako jeden z pierwszych zaczął uporządkowywać teren, aby swobodnie się po nim poruszać. W parku znajdują się dwie altany, restauracja TuBajka oraz palmiarnia, w której można zobaczyć wiele egzotycznych gatunków roślin. 

widzew
Autor zdjęcia: Paweł Augustyniak, www.pawelaugustyniak.pl, Stoki

Widzew - Park na Stokach (Halna, Skalna, Szczytowa)

Park im. gen. M. Zaruskiego potocznie nazywany Park na Stokach ze względu na położenie właśnie na tym osiedlu, w obszarze Wzniesień Łódzkich. Park znajduje się „pomiędzy dwoma, powstałymi od 1936 stokowskimi osiedlami („na górce” – ul. Halna, Turnie, Wichrowa i „na dołku” – ul. Skalna, Zbocze, Górska, Szczytowa). Specyfiką tego miejsca jest charakterystyczna kamienista nawierzchnia ulicy Giewont (zwana potocznie kocimi łbami na Stokach).”
Odnowiona stacja Łódź Widzew PKP „trzeci co do wielkości dworzec kolejowy i stacja węzłowa w Łodzi, ulokowana na trasie z Łodzi Fabrycznej do Koluszek, w obrębie łódzkiej kolei obwodowej.”

Widzew - Park Podolski (Tatrzańska, Śmigłego-Rydza, Zbaraska)

Ciekawym miejscem dzielnicy jest tzw. Zjazdowa, na której znajduje się rynek hurtowy. Jest on na osiedlu Star Moskule. „Zakupy robią głównie właściciele lub dostawcy do sklepów ogólnospożywczych oraz „warzywniaków”, firmy cateringowe, restauracje oraz hurtownie spożywcze, jak również klienci indywidualni tak zwane popularne zakupy grupowe.”
Park Podolski, który jest na osiedlu Zarzew, charakteryzuje się jedynym torem rolkarskim powstałym we wschodniej części parku. W części zachodniej wybudowano dwie tężnie solankowe, z których chętnie korzystają starsze osoby, aby zażyć jodu. Park znajduje się przy ulicy Tatrzańskiej, Śmigłego-Rydza oraz Zbaraską. Teren zielony graniczy z dzielnicą Łódź Górna.

Autor zdjęcia: Paweł Augustyniak, www.pawelaugustyniak.pl, Pałac Herbsta

Widzew - Pałac Herbsta (Przędzalniana, Tymienieckiego)

Aby poznać lepiej osiedle Widzew można wybrać się do Pałacu Herbsta, który urzeka ogrodem.
Jest to kolejna dzielnica Łodzi, w której znajdziemy dużo zielonych miejsc aby odpocząć od szumu ulic.

Biura na Widzewie

Biura na dzielnicy Widzew można znaleźć przy ulicy Piłsudskiego, Fabrycznej, Dowborczyków, Targowej, Rokicińskiej, Tuwima i Milionowej.

Poproś o konsultację.

W ciągu 24 godzin skontaktuje się z Tobą nasz ekspert