fbpx

Dominika Krajewska, 21 maja 2020

Dzielnice Łodzi – Bałuty – gdzie szukać biura na wynajem?

bałuty
Autor zdjęcia: Paweł Augustyniak, www.pawelaugustyniak.pl

Kilka słów o Bałutach

Nazwa Bałuty kojarzy się tylko z jednym osiedlem, które nie ma dobrej sławy. Nie możemy jednak zapomnieć, że dzielnica Bałuty to również Radogoszcz, Łagiewniki, Osiedle Wzniesień Łódzkich, Julianów – Marysin – Rogi, Teofilów – Wielkopolska, Bałuty Zachodnie, Bałuty – Centrum i Bałuty – Doły.
Bałuty ponad 100 lat temu były największa wsią w Europie. Zamieszkiwali ją robotnicy z łódzkich fabryk oraz ci, których nie było stać na życie w mieście. W czasie II Wojny Światowej w części dzielnicy zostało stworzone getto, oraz obóz dla dzieci (ul. Przemysłowa).

Bałuty - Fabryka Poznańskiego

Zaczynając zwiedzanie Bałut najlepiej zacząć od centrum handlowego, zbudowanego w miejscu dawnej fabryki Poznańskiego. Kilka jej budynków zostało odnowionych i wcielonych do kompleksu Manufaktury. „Wizytówką kompleksu jest pięciokondygnacyjna była przędzalnia bawełny z czerwonej nieotynkowanej cegły przy ul. Ogrodowej, powstała w latach 1877–1878. 15 czerwca 2009 roku znalazł się w niej czterogwiazdkowy hotel Andel’s z największym w Łodzi centrum konferencyjnym.”

Autor zdjęcia: Paweł Augustyniak, www.pawelaugustyniak.pl, Manufaktura

Bałuty - Cmentarz Żydowski

Na części Bałuty – Doły miejsce, które warto zobaczyć to cmentarz Żydowski, który jest czynny w określonych porach. Znajduje się na nim Mauzoleum Izraela Poznańskiego, ale również wiele macew znanych łódzkich osobowości, między innymi Juliana Tuwima. Nie można zapomnieć, że w tym miejscu znajdują się ofiary Holocaustu, których jest tu około 43 tys.
To osiedle jest nostalgicznym miejscem, które pamięta wiele łez i przelanej krwi niewinnych ofiar. Aby uczcić tych ludzi warto wybrać się na wycieczkę szlakiem łódzkiego getta.

Autor zdjęcia: Paweł Augustyniak, www.pawelaugustyniak.pl

Bałuty - Park Promienistych i Park Ocalałych

Kolejnym miejscem, nad którym warto chwilę przystanąć jest Park Promienistych aktualnie Park im. Szarych Szeregów – Głowackiego, Staszica, Marysińska.
Park został utworzony w miejscu gdzie w latach okupacji znajdował się obóz prewencyjny dla młodych, przeznaczony dla dzieci i młodzieży od 6 do 16 r.ż. Aby upamiętnić i oddać cześć młodym ofiarom został postawiony Pomnik Pękniętego Serca. W jego szczelinie znajduje się postać wychudzonego chłopca.
W niedalekiej okolicy jest również Park Ocalałych „upamiętniający osoby, które przeszły przez istniejące w czasie II wojny światowej Ghetto Litzmannstadt, będące jednym z elementów realizacji planu eksterminacji Żydów III Rzeszy. Park został oficjalnie otwarty 30 sierpnia 2004, w dniu 60. rocznicy likwidacji getta.”

bałuty
Park Promienistych
bałuty
Autor zdjęcia: Paweł Augustyniak, www.pawelaugustyniak.pl, Park Ocalałych

Bałuty - Na osiedlu Julianów – Marysin – Rogi

„Stacja Radegast jest zabytkowym budynkiem kolejowym z 1941 r. W czasie II wojny światowej była ona związana z gettem, utworzonym przez Niemców w 1940 r. w Łodzi (Litzmannstadt). Początkowo obiekt pełnił funkcję punktu przeładunkowego żywności i surowców, przeznaczonych dla ludności i zakładów pracy getta. Od stycznia 1942 r. Stacja stała się miejscem, z którego wywożono ludność żydowską do obozów zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem i Auschwitz-Birkenau. Dziś budynek ten jest miejscem pamięci, elementem Pomnika Zagłady Litzmannstadt Getto, powstałym w 2004 r. oraz siedzibą oddziału Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.”

Autor zdjęcia: Paweł Augustyniak, www.pawelaugustyniak.pl, Stacja Radegast

Bałuty - Muzeum na Radogoszczu

Ostatnim miejscem, które powiązane jest z czasami okupacji jest muzeum na Radogoszczu – Zgierska.
„W okresie II wojny światowej budynek dawnej fabryki Samuela Abbego służył jako męskie Rozszerzone Więzienie Policyjne dla mieszkańców Kraju Warty łamiących okupacyjne prawo niemieckie. W nocy z 17 na 18 stycznia 1945 więzienie było niemym świadkiem tragicznych wydarzeń. Tuż przed wkroczeniem Armii Czerwonej Niemcy podpalili więzienie, a przed jedynym wyjściem z budynku ustawili karabin maszynowy. W masakrze zginęło ponad 1500 osób. Miejsce to jest poświęcone upamiętnieniu ofiar II wojny światowej i martyrologii mieszkańców Łodzi i Kraju Warty.”

bałuty

Bałuty - Las Łagiewnicki

To miejsce nazywane jest płucami Łodzi – Las Łagiewnicki – Wycieczkowa, Łagiewnicka, Okólna.
Nazwa lasu pochodzi od osady, która pełniła funkcję służebną wobec grodu w Zgierzu. Później Łagiewniki przeszły w ręce rodziny Heinzlów – którzy wybudowali tam pałac. W latach II Wojny Światowej, las łagiewnicki był miejscem egzekucji skazanych.
W lesie znajdują się dwie kapliczki, o których krążą różne legendy nawiązujące do objawienia św. Antoniego. Druga kapliczka pod wezwaniem św. Rocha stoi w pobliżu „możliwe jest, że do jej budowy użyto drewna z rozebranego pierwotnego kościoła, kiedy pobudowano obecny.”
W lesie znajduje się wiele ścieżek edukacyjnych, więc spacer z dzieckiem może stać się przygodą.

Autor zdjęcia: Paweł Augustyniak, www.pawelaugustyniak.pl, Las Łagiewnicki

Bałuty - Panorama Łodzi

W obrębie Lasu Łagiewnickiego można wybrać się na spacer na górę „śmieciową”, z której można zobaczyć panoramę Łodzi oraz dostrzec kościół mieszczący się w Zgierzu. Jest to chętnie wybierane miejsce do spotkań i spacerów.

Bałuty - Akademia Sztuk Pięknych - Pałki, Wojska Polskiego

Renomowana Akademia, którą wybiera wielu artystów, „publiczna uczelnia artystyczna w Łodzi, założona w 1945[3]. Jedna z siedmiu akademii sztuk pięknych w Polsce. Wielowydziałowa uczelnia posiada mieszany charakter artystyczno-projektowy, wyróżniając się rozbudowaną ofertą edukacyjną w zakresie projektowania mody (w tym biżuterii) oraz tkaniny artystycznej.”

Biura na dzielnicy Bałuty

Teofilów to kolejne z takich osiedli jak Dąbrowa, na którym znajduje się wiele zakładów przemysłowych i biur. Przy ulicy Brukowej, Traktorowej, Świętej Teresy lub Szczecińska znajdują się takie biura i magazyny jak Rossmann, mBank itp.

Miejsce dla biura w łodzi możesz znaleźć również przy ulicy Ogrodowej, Zgierskiej, Aleksandrowskiej, Inflanckiej lub Spornej.

Poproś o konsultację.

W ciągu 24 godzin skontaktuje się z Tobą nasz ekspert