fbpx

Artur Majsterek, 30 marca 2020

Czy biuro jest potrzebne w firmie?

 

Dlaczego firma potrzebuje biura?

W erze digitalizacji i cyfryzacji jesteśmy w stanie prowadzić spotkania na ZOOMie, telefonicznie rozmawiać, komunikować się poprzez wiele narzędzi. Dlaczego więc wydawać dodatkowe pieniądze i zmuszać pracowników, aby wyszli z wygody swoich domów? Czemu mieliby pracować w jednym miejscu, za które  trzeba płacić? Jest kilka powodów, na które należy zwrócić uwagę i zastanowić się nad tym, co daje nam profesjonalne biuro.

Biuro dla budowania kultury pracy i firmy.

 Dom dla rodziny jest psychologicznie postrzegany jako miejsce bezpieczne, które symbolizuje rodzinę. Tak samo firmy często są postrzegane przez swoich pracowników, przez podobny pryzmat. Ich istnienie przypisuje się do fizycznych miejsc, w których się znajdują. Od tego punktu zaczyna się budowanie kultury naszej firmy. Pracując w wygodnym, eleganckim biurze, standard jaki podświadomie kreujemy i oczekujemy w pracy jest taki sam. Pracę też powinno się wykonywać w wysokim standardzie. Dlatego tak ważne jest, żeby stworzyć lub wybrać taki standard. Styl biura również pomaga lub przeszkadza w budowaniu kultury, jaką chcemy stworzyć w firmie.

Odpoczynek tez jest ważny

Sposób w jaki osoby odpoczywają pomiędzy zadaniami, rozmawiają, dyskutują jest bardzo ważny. Jeśli w biurze mamy wiele miejsc, do których osoby mogą wejść, aby spokojnie porozmawiać i nie przeszkadzać innym, pomaga to w budowaniu atmosfery, gdzie dzielenie się pomysłami jest wskazane. Wygodne miejsce przy kawie jest idealnym miejscem do dzielenia się pomysłami i budowania ekscytacji.

Większa produktywność

Praca z domu ma dużo zalet. Jednak przy pracy zespołowej koordynacja wśród członów zespołu ma znaczenie. Fizyczna bliskość zmniejsza odstępy czasu pomiędzy wymianą opinii / zdań i przyśpiesza wykonywanie działań. Praca z biura również narzuca godziny pracy.  Pracownikom z dobrą wolą, ale problemami z motywacją lub samodyscypliną pomaga to w rozpoczęciu dnia.

Dobrze zaprojektowane biuro uwalnia kreatywność zespołową

Dobrze zaprojektowane biuro pozwala na rozkwit kreatywności. Dzieje się ona często niezaplanowana, w miejscach wypoczynku. Często są to korytarze czy w strefy relaksu, gdzie członkowie zespołu siadają przy kawie i wymieniają swoje poglądy. W takich miejscach przy spontanicznej wymianie poglądów często tworzą się najlepsze pomysły.

Biuro to prestiż dla firmy w oczach klientów

Miejsce pracy, w którym firma może przyjmować swoich gości to wizytówka, która pozwala osobie z zewnątrz ocenić – nawet podświadomie swojego partnera biznesowego. Kiedy biuro sprawia wrażenie czystego i eleganckiego – buduje to wiarygodność firmy i często ułatwia podpisywanie kontraktów. Podczas kiedy biuro znajduje się w mieszkaniu lub w ogóle go nie ma, opinia jaką kreują sobie osoby z zewnątrz jest negatywna. Postrzegają nas jako firmę niepewną, która nie ma swojego miejsca i dzisiaj jest, a jutro może jej nie być.

Wizytówka firmy

Oprócz solidnych opinii jakie mogą zachęcać kontrahentów do kooperowania z nami, siedziba reprezentowana przez biuro w jakim się znajduje jest bardzo dobrym odzwierciedleniem marki. W CoSpot przy Zachodniej nawet mniejsze firmy, które przyjmują swoich klientów, mogą być pewne, że ich kontrahenci zostaną z bardzo pozytywnym obrazem po wyjściu. Przywita ich community manager, poczęstuje pyszną i świeżą kawą, herbatą lub lemoniadą. Podczas oczekiwania będą mogli zrelaksować się lub popracować w strefie coworkingowej z dostępem do dobrej prasy.

Ładne i wygodne biuro ułatwia rekrutację i zmniejsza koszty

Szukając pracowników i prowadząc rozmowy rekrutacyjne, firmy nie tylko sprawdzają kto by się idealnie nadawał do pracy. W dużej części to pracownicy oceniają czy chcieliby należeć do danej firmy i czy są zainteresowani spędzaniem dużej ilości swojego życia w środowisku biura, do którego ich przyjeto. Biuro, to pierwsze wrażenie, które zostaje w podświadomości kandydatów. Pozytywne zdecydowanie ułatwi zachęcenie najbardziej atrakcyjnych dla firmy i zdolnych osób. Tym samym rekrutacja do ciekawego miejsca, w którym praca jest większą przyjemnością powoduje, że automatycznie poziom wynagrodzenia wymagany aby zadowolić osobę jest zdecydowanie niższy niż pensja, która jest potrzebna, aby zrekompensować niewygodne warunki. W CoSpotcie wiele firm szuka najlepszych pracowników, aby móc się rozwijać i szybko rosnąć. Często udaje się zachęcić najlepsze osoby nie tylko wizją i pracą jaką wykonują, ale również pozytywną atmosferą i miłym miejscem do pracy.

W biurze budowane jest zaufanie i relacje.

Badania pokazują, że zaufanie budujemy poprzez fizyczny kontakt z innymi osobami. Wspólnie pracując w biurze nasz poziom zaufania wzrasta. Obniża się poziom kortyzolu czy adrenaliny i nie tylko łatwiej się nam pracuje, ale czujemy się bezpieczniej. Nasz ‘klan’ osób, z którymi pracujemy uwalnia umysł i umożliwia myślenie na wyższym poziomie. W większości zawodów takie myślenie zwiększa produktywność i jakość wykonywanej pracy. A wszystko to dzięki zaufaniu, które buduje się przy fizycznym kontakcie z osobami.

Niektóre biura pomagają w rozwoju kontaktów biznesowych.

Nieoczywistym powodem dlaczego biuro jest potrzebne, jest rozwój biznesu. W biurach coworkingowych takich jak WeWork czy CoSpot, firmy spotykają się nie tylko na wydarzeniach networkingowych, podczas których wymieniają się kontaktami i opowiadają o swoich usługach, które mogą sobie nawzajem świadczyć. Głównie poprzez przynależność do silnej społeczności jaką jest CoSpot w Łodzi, firma jest zaufana wśród dużej liczby osób. Nieświadomie stają się one jej ambasadorami wśród ich znajomych i partnerów biznesowych. Każdy wie, że lepiej jest robić biznes z osobą czy firmą, której ufamy. Społeczność CoSpotowa ufa sobie nawzajem i z tego powodu polecają się nawzajem i opowiadają o firmach należących do społeczności. Są nawet firmy, które założono w CoSpocie i całą swoją bazę klientów zbudowali na dobrej reputacji w społeczności.

CoSpot pomaga osiągnąć atuty posiadania efektywnego biura

W CoSpotcie firmy w bardzo szybkim tempie są w stanie zbudować biuro z pozytywną kulturą pracy. Rekrutacja jest zdecydowanie łatwiejsza i dużo pozytywnej energii dzieli się pomiędzy CoSpotowiczami.

Poproś o konsultację.

W ciągu 24 godzin skontaktuje się z Tobą nasz ekspert