fbpx

Dominika Krajewska, 4 maja 2020

Biuro coworkingowe, co to jest? Dla kogo coworking jest dobrym rozwiązaniem?

dla kogo coworking

Definicja coworkingu

Świat mknie do przodu tak szybko, że czasami trudno nadążyć za nowymi trendami. Dla firm bycie na bieżąco to często prawdziwe „być albo nie być”, które może w znaczący sposób przyczynić się do obniżenia kosztów prowadzenia działalności. Obecnie coraz popularniejsze staje się biuro coworkingowe. Co to jest i działa?

Coworking stał się tym dla klasycznych biur, czym Uber dla pasażerów. Jest to doskonały przykład do współdzielenia przestrzeni z różnymi firmami. Za niewielki koszt początkujący przedsiębiorca może wykupić sobie przestrzeń, aby rozwijać swój biznes. To nic innego jak wspólna przestrzeń gdzie biuro, obok biura rozwijają się różne firmy. Wspólna przestrzeń daje możliwość poznania potencjalnego klienta, wypicia kawy we wspólnej kuchni albo chwili odpoczynku w pokoju relaksu.
Pracując na przestrzeni coworkingowej możesz po prostu założyć słuchawki i oddać się swojej pracy.

Opcje wyboru biura w coworkingu

Pracując w takim miejscu masz kilka opcji wyboru. Pierwszą z nich jest tzw. hotdesk, czyli praca przy biurku, które każdy może zająć i nie jest dla nikogo zarezerwowane. Po skończonej pracy przy takim biurku zabierasz swoje rzeczy i zostawiasz miejsce dla kolejnych osób. Drugą opcją jest praca przy biurku dedykowanym. Możesz wtedy zawsze zostawić swój sprzęt i nie martwić się o to czy ktoś zajmie twoje miejsce. Najlepszym rozwiązaniem dla większego biznesu jest prywatne biuro, które najczęściej mieści od 2 do 6 osób. Wszystkie te opcje płynnie ze sobą współgrają i tworzą najlepsze warunki pracy.
Z coworkingu korzystają freelancerzy, start-upy, osoby z branży IT i mikrofirmy. Ci zaś wybierają coworking aby członkowie zespołu byli razem w jednym miejscu i wspólnie pracowali nad projektami.

Misja coworkingu

Dzięki różnorodności firm działających w coworkingu osoby korzystające z tego typu biur mają dużą szanse na pozyskanie nowych klientów. Najlepszym miejscem do tego jest wspólna kuchnia, w której gromadzą się wszyscy członkowie.
Misją coworkingu jest stworzenie społeczeństwa, które może korzystać z usług we własnym zakresie.
Dzięki tej idei osoby pracujące z domu mogą spróbować nowej opcji, która może pomóc im rozwinąć skrzydła.
Świetną opcją aby zapoznać się z coworkingiem jest skorzystanie z dnia próbnego w takim miejscu. Dzięki temu możemy realnie ocenić czy to miejsce jest dla nas odpowiednia.

Czynniki rozpraszające

Trzeba pamiętać, że pracując w przestrzeni coworkingowej pewne aspekty mogą być rozpraszające np. muzyka, szum pracującego ekspresu bądź rozmowy innych osób. Nie można jednak zapomnieć o możliwości wyboru prywatnego biura, które umożliwia nam skupienie się na pracy bez zewnętrznych rozpraszaczy.

Dla kogo przeznaczony jest coworking?

Przestrzeń coworkingowa jest świetnym biznesem dla nowych start-upów, programistów, grafików, freelancerów, fotografów. Nie sprawdzi się natomiast dla osób, których praca polega na częstym rozmawianiu przez telefon. „Po pierwsze mogą one być uciążliwe dla pozostałych członków, po drugie znacznie trudniej wtedy spełnić wymagania dotyczące należytej ochrony danych osobowych.”

„Na rozpowszechnieniu idei coworkingu, powinno nie tylko zależeć właścicielom biur coworkingowych, ale wszystkim, którym leży na sercu rozwój przedsiębiorczości i wprowadzanie ułatwień dla osób rozpoczynających swoją przygodę z biznesem.
– Należy tworzyć nowe biura coworkingowe i reklamować je na szeroką skalę. Ważne jest nawiązanie dialogu ze studentami, rozprzestrzenianie informacji na uczelniach po to, by coworking nie był już czymś tajemniczo brzmiącym, a każdemu znaną i cenioną metodą na miejsce oraz sposób pracy.”

Poproś o konsultację.

W ciągu 24 godzin skontaktuje się z Tobą nasz ekspert