fbpx

Kasia Kozłowska, 30 marca 2020

W jaki sposób środowisko w biurze wpływa na kreatywność?

środowisko

Wszyscy doskonale wiemy, jak bardzo otoczenie w pracy wpływa na naszą kreatywność i efektywność. Znaczenie ma każdy szczegół. Od plamki na biurku po głośność muzyki czy jasność i przestronność pomieszczenia. Ogromną rolę odgrywają też ludzie, którzy dzielą z nami przestrzeń, w której pracujemy. Warto więc zadbać o wspólny komfort pracy, ale jak to zrobić?

Przestrzeń otwarta czy zamknięta?

Otwarta czy zamknięta przestrzeń? Odpowiedź na to pytanie jest zależna od efektów jakich oczekujemy od pracownika. Jeżeli nastawiamy się na prace kreatywną, warto poszukać przestrzeni otwartej. Ważne jest dobre oświetlenie, oraz możliwość kontaktu z innymi specjalistami. w przestrzeni otwartej często panuje gwar, który nie zawsze jest tylko pozytywnym aspektem pracy, często rozprasza i przeszkadza. Jeżeli  nastawiamy się na konkretny ekonomiczny wynik – ważnym aspektem będzie koncentracja pracownika. Tę łatwiej osiągnąć w biurze prywatnym, zamkniętym, gdzie nic nie będzie rozpraszało uwagi i skupienia naszego pracownika. Prostym rozwiązaniem dla obydwu sytuacji jest rozgraniczenie części wspólnej od indywidualnej. W części wspólnej można spędzić przerwę lub czas potrzebny na zainspirowanie się. Natomiast w indywidualnej spędzamy czas przeznaczony na pracę.

Współpraca to klucz do rozwoju

Najlepszym przyjacielem kreatywności jest współpraca. Warto więc zadbać o przestrzeń wspólną przeznaczoną do rozmów, wspólnych posiłków, czy zespołowej „burzy mózgów”. Nie chodzi jednak tylko o rozmowy, ale głównie o kontakt z osobami, które są specjalistami w swojej dziedzinie. Mogą nam w czymś pomóc lub zainspirować do nowego projektu, a w przyszłości stać się wspólnikiem. Istotnym elementem pracy kreatywnej jest dobra atmosfera w biurze, która sprawia, że nie jesteśmy zestresowani. Ważne jest również odpowiednie oświetlenie. Naturalne światło dzienne zdecydowanie lepiej wpływa na komfort oraz wyniki pracy kreatywnej. Pobudza umysł i dodaje energii.

Estetyka wnętrza ma wpływ na kreatywność

Biuro, w którym pracujemy nie może być jedynie funkcjonalne. Ogromne znaczenie ma design oraz wrażenie estetyczne jakie przestrzeń biurowa w nas budzi. Nieodpowiednia estetyka pomieszczenia może nie tylko blokować kreatywność, ale również podnosić poziom stresu. Bardzo ważnym elementem jest też natężenie dźwięku w pomieszczeniu. Cicha muzyka w tle poprawia kreatywność, natomiast głośne rozmowy innych współpracowników rozpraszają i hamują efektywność. W biurach na wynajem bardzo istotnym elementem jest część kuchenna. Ważne jest aby pracownicy mieli dostęp do kawy i herbaty, ale również mogli przechować lub podgrzać swoje jedzenie. Posiłki spożywane we wspólnym gronie również pozytywnie oddziałują na późniejsze efekty w pracy.

Przyjazne przestrzenie dla klienta znajdziesz w coworkingu

Miejsce pracy musi mieć również odpowiednią prezencję. Musi dawać nam uczucie, że z chęcią zaprosimy do niego klienta i nie będziemy wstydzić się tego co zobaczy. Kluczem do rozwoju kreatywności pracownika jest dostęp do wszelkich potrzebnych sprzętów. Jeżeli szwankuje Internet lub drukarka, inwencja twórcza zostanie zastąpiona przez frustrację i dezorganizację pracy. Ponadto istotnym elementem przy zapewnieniu komfortu pracy jest odpowiedniej wysokości biurko oraz ergonomiczne krzesło lub fotel. Zapewnią nam one wygodę w czasie pracy. Jedną z nowinek wprowadzonych do lokali biurowych są dzieła sztuki, które pobudzają kreatywność i inspirują pracowników. Ważnym czynnikiem są również kolory, które wprowadzimy do naszego biura. Szczególnie istotne są te na ścianach, ponieważ jest to element bezpośredniego i trwałego otoczenia pracownika. Będzie on decydował o efektywności jego działań.

Regeneracja i odpoczynek są bardzo ważne dla efektywności

Wielu pracodawców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ogromny wpływ ma na efekty pracy odpowiednia regeneracja umysłowa i rozrywkowa. Coworking wychodzi temu naprzeciw i daje możliwości korzystania z chillroomów oraz różnego rodzaju wspólnych przestrzeni. Pracownik może w nich oddać się rozrywkom i relaksowi, tak bardzo potrzebnemu kiedy nastawiamy się na pobudzenie kreatywności. Dodatkowym atutem biura byłby na pewno ładny widok z okna, nieprzytłaczający, najlepiej z dużą dozą zieleni. Zielony nie tylko uspokaja, ale również relaksuje. Daje poczucie otwartej przestrzeni nawet w zamkniętym pomieszczeniu.

Prostota zawsze się obroni

W kreowaniu przestrzeni pobudzającej kreatywność główną rolę pełni prostota. W biurze nie powinno być przedmiotów, które będą dodatkowo rozpraszać uwagę przy pracy. Rozwiązaniem nie jest również nadmierna nowoczesność, ponieważ odwraca nasze myśli od celu oraz przytłacza pracownika. Przestrzeń powinna też pozwalać pracownikowi na bezstresowe włączenie muzyki, która go inspiruje. Można w niej pozwolić sobie na hałas, kiedy akurat sytuacja tego wymaga. Trzeba również uważać na naciskanie na pracownika, gdy oczekuje się od niego kreatywnego myślenia. Największym jego wrogiem jest presja i nadmiar obowiązków i goniących terminów.

Poproś o konsultację.

W ciągu 24 godzin skontaktuje się z Tobą nasz ekspert