fbpx

Dominika Krajewska, 6 kwietnia 2020

Joga w biurze – zrób to sam

joga

Współczesny rodzaj pracy bardzo często wymusza na nas siedzący tryb życia, co nie jest dla nas rzeczą naturalną i z czasem bardzo osłabia nasz kręgosłup. Z pomocą przychodzi do nas joga, która ma na celu rozluźnić nasze mięśnie i pomóc się choć trochę się zrelaksować i dodać energii na resztę dnia. Możesz wtedy pracować efektywniej.
Na każde z ćwiczeń poświęć około 1 minuty.

joga

1.KOCI GRZBIET

Z wdechem zrób „koci grzbiet”, zaokrąglij plecy, wciśnij brzuch w stronę kręgosłupa, przybliż głowę brodą do klatki piersiowej.
Z wydechem otwórz klatkę piersiową, wygnij się lekko do tyłu, kierując swoją głowę w tym samym kierunku. Trzymaj ręce na kolanach. Powtórz 5-10 razy, oddychaj głęboko i powoli, ruszaj się podążając za oddechem.

biuro

2.SKRĘTY TUŁOWIA

Siedź prosto na krześle, weź wdech: wydłuż kręgosłup; wydech: skręć tułów w prawo kładąc lewą rękę na prawym kolanie, a prawą rękę na oparcie z tyłu.

Odpychaj się lewa ręką, ale trzymaj kolana razem; nie skręcaj ich, przeciwstawiaj się oporowi lewej dłoni. Prawą ręką też się odpychaj, aby pogłębić skręt tułowia.

joga

3.SKRĘTY TUŁOWIA NA KRZEŚLE

Siedź na krześle ze stopami położonymi razem, weź wdech – wydłuż kręgosłup, z wydechem zrób skłon do przodu wraz ze skrętem tułowia w prawo.

Trzymaj stopy i kolana razem. Umieść palce lewej ręki za prawym kolanem na podłogę, przybliżaj przy tym pachę do kolan, jak najbliżej albo nawet i za nimi. Unieś prawą rękę do góry i patrz na nią.

Odpychaj się lewą ręka, aby pogłębić skręt, tak samo trzymaj kolana razem przeciwstawiając się ręce. Ściągaj łopatki do tyłu i trzymaj wciągnięty brzuch. Z każdym wydechem pogłębiaj lekko skręt.

biuro

4.OTWARCIE BIODER W POZYCJI SIEDZĄCEJ

Siedź prosto na krześle, zegnij prawą nogę i połóż prawą kostkę na lewe kolano.
Ustaw nogę tak, aby żadna kość Cię nie uwierała. Połóż prawą rękę na prawe kolano i lewą rękę na prawej kostce.
Trzymaj prawą stopę „flex” i pchnij lekko prawe kolano w dół, otwierając przy tym biodro. Jeżeli czujesz się gotowa/y, z wdechem wydłuż kręgosłup, a przy wydechu zrób skłon do przodu. Przytrzymaj 5-10 głębokich oddechów i powtórz to samo na drugą stronę.

joga

5.OTWARCIE KLATKI PIERSIOWEJ W POZYCJI STOJĄCEJ

Wstań z krzesła i odsuń się od biurka. Stań na szerokość bioder. Z wydechem zrób skłon do przodu i umieść dłonie na krawędzi biurka. Sprawdź czy masz około 90 stopni w zgięciu w biodrach, jeżeli nie, to przybliż lub oddal się od biurka. W tej pozycji wyprostuj plecy, staraj się mieć je płaskie. Wciągnij brzuch. Ściągnij łopatki do siebie i zrób miejsce dla uszu, ściągając ramiona do tyłu. Trzymaj łokcie i kolana wyprostowane. Opuść głowę luźno. Uginaj lekko i prostuj kolana, aby pogłębiać otwarcie w klatce. Pozwól klace schodzić powoli niżej, aby ją otwierać. Przytrzymaj 5-10 głębokich oddechów. Do tego ćwiczenia możesz użyć też ściany, kładąc dłonie na niej. Wtedy będą one wyżej.

Poproś o konsultację.

W ciągu 24 godzin skontaktuje się z Tobą nasz ekspert