fbpx

Jolanta Wybraniec, 18 sierpnia 2020

Dobra kawa nie tylko u baristy ?

Rozpocznij dzień od filiżanki aromatycznej kawy

Czy wiecie, że kawa… ?

Kawa jest drugim – po ropie naftowej – towarem handlowym świata. Najdroższy na świecie gatunek kawy Kopi Luwak może kosztować ok 100 zł za filiżankę . Mogłoby wydawać się , że największymi konsumentami kawy są Francuzi, jednak na czele tego rankingu plasują się Finowie. Obywatel tego państwa wypija średnio 13 kg kawy rocznie, dla porównania Polak ok. 3,4 kg. Z ciekawostek, filiżanka espresso zawiera ok. 50 mg kofeiny, natomiast puszka coli 40 mg.

Właściwości kawy

Oprócz znanych wszystkim właściwości pobudzających, kawa zawiera także szereg witamin z grupy B, a także niacynę i mangan. Przyspiesza również przemianę materii, stymulując proces spalania tkanki tłuszczowej. To ważna informacja dla pań, dbających o szczupła sylwetkę . Polecana jest też osobom cierpiącym na duszności lub astmę oskrzelową , ułatwia bowiem oddychanie.

Kawa na dobry początek dnia?

Nie ważne czy jesteś handlowcem, marketingowcem, specjalistą PR, fotografem czy pracujesz w branży gastronomicznej, pewnie zaczynasz dzień od filiżanki kawy?
Z najnowszych badań wynika, że 75% Polaków pije kawę, co druga z tych osób nie wyobraża sobie poranka bez kawy.

Dobra kawa , czyli jaka ?

Czy wiecie, że świeżo wypalona kawa posiada ponad 800 związków aromatyczno- smakowych, dla porównaniu świeżo wypieczony chleb ma ich ok. 250 a truskawka nie wiele ponad 150.Dla prawdziwych koneserów w kawie liczą się :

  • Kwasowość, która powinna się pojawić ale nie może zdominować smaku kawy.
    Kwaśna kawa jest często efektem błędów popełnionych w trakcie palenia.
  • Goryczka, świadcząca o zawartości kofeiny. Kawa zbyt długo palona w zbyt wysokiej temperaturze będzie nadmiernie gorzka .
  • Konsystencja, czyli tzw. „body”. Jest to bardzo subiektywne odczucie. Gęsta i zawiesista tak profesjonaliści określą pożądaną konsystencję kawy.
  • Wyważenie, balans między kwasowością i goryczką. W idealnej kawie żaden z tych smaków nie powinien przeważać .

Czym właściwie zajmuje się barista ?

Kim jest barista ? To osoba zajmująca się zawodowo parzeniem kawy – ktoś, kto zna się na gatunkach kawy oraz różnych sposobach jej parzenia . Jest jakby kawowym artystą w nowej dziedzinie sztuki, zwanej latte art. Oznacza to, że za pomocą spienionego mleka tworzy w filiżance naszej kawy niesamowite wzory .

Jak kawa wpływa na pracowników Twojego biura ?

Świeżo palona kawa w biurze z pewnością wpływa pozytywnie na nastrój i motywację pracowników. Najlepiej, gdyby była najlepszej jakości , przyrządzona przez profesjonalnego baristę . Brzmi nierealnie ? Otóż, niektóre firmy zajmujące się wynajmem powierzchni biurowych właśnie w taki sposób rozpieszczają swoich najemców.

Przerwa na kawę w pracy ?

W biurach, szczególnie tych serwisowanych pyszna kawa i dobrej jakości ekspres ciśnieniowy to podstawa. Wyobraź sobie swój dzień pracy w biurze bez telefonu, komputera albo drukarki, albo bez kawy. Picie kawy to rytuał, przerwa która sprzyja integracji, w trakcie której porozmawiasz z współpracownikami, wymienisz się informacjami, a także odzyskasz energię. Następni z zapałem wrócisz do swoich obowiązków. Twój biurowy „coffee time” to taki umysłowy odpoczynek.

Filiżanka kawy i jej aspekt biznesowy

Biorąc pod uwagę aspekt biznesowy, kawa również bywa niezastąpiona. Towarzyszy nam podczas spotkań z klientami, ważnych negocjacji , podczas tworzenia strategii oraz analizowania planów sprzedażowych w późnych godzinach wieczornych. Kawa świetnie smakuje , pobudza, wzmacnia koncentrację i łączy ludzi .

Poproś o konsultację.

W ciągu 24 godzin skontaktuje się z Tobą nasz ekspert