fbpx

Dominika Krajewska, 30 marca 2020

Zalety i wady pracy w domu (porównanie z biurem )

zalety i wady pracy z domu

Aby wykonywać obowiązki służbowe nie zawsze trzeba być fizycznie w biurze. Dzięki temu, że rozwój technologii bardzo szybko ewoluuje, możemy wykonywać swoją pracę, siedząc w domu na wygodnym fotelu, Otuleni ciepłym szlafrokiem w miękkich kapciach w różową świnię, z kubkiem pysznego kakao. Ale nie zawsze jest tak kolorowo. Wykonując pracę zdalną, musimy charakteryzować się dużą samodyscypliną, motywacją i dobrą organizacją zarówno czasu, jak i miejsca pracy.

Dla kogo jest przeznaczona praca z domu?

“Home office” to dobre rozwiązanie dla początkujących przedsiębiorców, introwertyków bądź freelancerów. W domowych przestrzeniach może zabraknąć nam kontaktu z drugim człowiekiem, wtedy na pomoc przybywa możliwość pracy w przestrzeni coworkingowej. Pracę zdalną mogą wykonywać osoby, których głównym narzędziem jest komputer z dostępem do Internetu, aparat, telefon. Będą to np. graficy, dziennikarze, fotografowie, programiści, copywriterzy.

Zalety pracy zdalnej

*elastyczność

Pracując zdalnie nikt nie kontroluje w jakich godzinach była wykonywana nasza praca. Mamy tę możliwość, żeby samemu decydować czy część pracy wykonamy wczesnym rankiem, czy w czasie lunchu. Dzięki tej możliwości możemy w tak zwanym “międzyczasie” zrobić zakupy, albo załatwić sprawy w urzędzie.

*komfort

Kto z nas nie marzył o wykonywaniu swoich obowiązków służbowych z własnego łóżka? “Home office” daje możliwość realizowania swoich zadań w naszej ukochanej piżamie pod ciepłym kocykiem. Dzięki pracy zdalnej również nie czujemy na karku oddechu swojego szefa, który może zaglądać nam przez ramię.

*oszczędność

Pracując w domu mamy szanse zaoszczędzić trochę pieniędzy, ponieważ nie musimy wydawać ich na transport do biura i powrót z niego. Nie Musimy też omijać ulubionej cukierni, w której zawsze wydajesz kilka złotych na pysznego pączka z toffi.

*dowolność

Mimo, iż “Home office” to domowe biuro, to tak na prawdę możesz pracować z każdego miejsca na świecie, jeśli do realizacji zadań potrzebujesz laptopa i dostępu do sieci Wi-Fi.

*spokój

Ten aspekt jest bardzo ważny podczas wykonywania kolejnych projektów. Dzięki “HO” możesz uniknąć gwaru biurowego, który zawsze towarzyszy dużej przestrzeni z wieloma pracownikami.

*odporność

Jeśli borykasz się z problemami zdrowotnymi i bardzo często łapiesz przeziębienie, to pracując zdalnie masz szansę uniknąć kolejnych wizyt u lekarza.

Wady pracy zdalnej

*elastyczność

Niby możemy zdecydować kiedy zaczynamy pracę, ale są momenty, że pracując z domu można zatracić granicę między pracą, a życiem prywatnym. I tak obierając ziemniaki jedną ręką, drugą odpisujesz na maila i jeszcze dodatkowo rozmawiasz z klientem przez telefon.

*komfort

Ukochane łóżko i piżama rozumie jak nikt inny. Pomimo tego komfortu, można zatracić się w tym wygodnictwie i ze swojego łóżka zrobić biuro, jadalnię, miejsce relaksu i sypialnię. Wiąże się to z irytacją i dużym spadkiem motywacji.

*socjalizacja

Jest ważnym elementem realizacji obowiązków zawodowych,ponieważ może inspirować. Brak społecznych interakcji może sprawić, że będziesz czuć się odizolowany i wykluczony z życia biurowego.

*rozpraszacze

Pracując z domu, wiele rzeczy może rozpraszać. Pranie wysypuje się z kosza, a naczynia domagają się umycia, dzieci chcą się bawić, a obiad czeka w kolejce. 

*prestiż i komfort

Umawiając się z potencjalnym klientem, najczęściej musisz wybierać kawiarnie bądź restaurację. Zapraszanie do mieszkania, w którym nie posiadasz oddzielnego biura jest niekomfortowe i niewygodne, a do tego mało prestiżowe I nieprofesjonalne.

Zalety pracy w biurze

*szybsza i bardziej efektywna komunikacja

Pracując w biurze możesz wstać od biurka i poprosić kogoś o pomoc jeśli masz z czymś problem. Dzięki komunikacji w cztery oczy szybko możemy rozwiązać konflikt, bądź skonfrontować pomysły dotyczące pracy.

*kontakt z drugim człowiekiem

Aby zachować higienę umysłu człowiek musi mieć kontakt z innymi osobami. Ludzie lubią czuć się częścią zespołu, a praca w biurze pozwala zaspokoić potrzebę wspólnoty i kontaktu z drugim człowiekiem.

*jesteś na bieżąco

Będąc w biurze wiesz co dzieje się wokół ciebie, masz realny wgląd w sprawy, które są bieżącym tematem twoich współpracowników.

*motywacja

Pracując wśród ludzi możesz mieć większą motywację do działania, ponieważ patrząc na współpracowników, którzy realizują swoje zadania czujesz chęć dorównania im i dlatego jesteś w stanie na bieżąco wywiązywać się ze swoich obowiązków.

*kreatywność

Dużą zaletą pracy w biurze jest podglądanie doświadczonych pracowników i uczenie się poprzez naśladowanie. Taka forma nauki jest wygodna, ponieważ nikomu nie przeszkadza.

Minusy pracy w biurze

*hałas

W biurze zawsze ktoś ze sobą rozmawia albo prowadzi konwersację przez telefon, bądź głośno pisze na klawiaturze laptopa. W takich warunkach trudniej o efektywność, a łatwiej o irytację i brak skupienia na wykonywanej pracy.

*dyskomfort

Pracując przed komputerem, zawsze jesteśmy w pozycji siedzącej, która dla człowieka nie jest czymś naturalnym. Jeśli długi czas spędzamy w takiej pozycji możemy nabawić się wielu schorzeń.

*stanie w korkach

Pracując w biurze musisz do niego dojechać, w godzinach porannych zawsze trafisz na korek, który zdaje się nie mieć końca.

*brak różnorodności

Pracując w korporacji często znajdujesz się obok współpracownika, który wykonuje dokładnie taką samą prace jak Ty. W takiej sytuacji ciężko o powiew świeżości i zaczerpnięcie inspiracji.

Każda forma pracy ma swoje zalety i wady, naszym zadaniem jest wybrać taki format wykonywania zadań, który będzie nam odpowiadał i motywował do realizacji zadań.

Poproś o konsultację.

W ciągu 24 godzin skontaktuje się z Tobą nasz ekspert