fbpx

Jolanta Wybraniec, 1 września 2020

Mama w coworkingu czy na home office ?

Home office czy coworking

Home office idealnym rozwiązaniem dla młodej mamy ?

Obecna sytuacja wymusiła na firmach konieczność pracy w systemie zdalnym. Wiele osób zmęczonych pracą na etacie mogło skorzystać z okazji i sprawdzić jak wygląda praca w biurze, które znajduje się do domu. Szerokie grono osób, pracujących głównie w branży kreatywnej często korzysta z takiego rozwiązania. Jednak jak w tym wszystkim odnajdują się pracujący rodzice ? Młoda mam na home office to pozornie rozwiązanie idealne. Dlaczego pozornie?

Co daje praca w domowym biurze ?

Wstajesz codziennie wcześnie rano by zdążyć : zrobić śniadanie, obudzić dziecko do szkoły, Wstało- super, więc teraz kontrola by się ubierało i spakowało do szkoły, no i jeszcze ta wycieczka szkolna o której właśnie się dowiedziałaś, a i mąż nie może znaleźć skarpetek do pary… a Ty chcesz jeszcze zrobić makijaż, napić się kawy i dojechać na czas do pracy! Spokojnie teraz korki i zatłoczona komunikacja miejska przestają Cię dotyczyć.

Dylematy pracującej mamy

Zacznijmy od tego, że teraz pracę zaczynasz kiedy chcesz, w swoim domu . Jesteś zmęczona ? Robisz sobie przerwę, kiedy czujesz taką potrzebę i najlepsze. . . szef nie widzi . Jesteś mamą od niedawna? Rozstanie to dla was obojga stres?  Teraz możecie spędzać ten czas razem. Nie martwisz się już czy znajdziesz miejsce w żłobku, bo inaczej nie wrócisz do pracy . Nie angażujesz połowy rodziny w transport dzieci do szkoły. Pracując nie myślisz o tym, czy zdążysz po pracy by je odebrać, czy opiekunka może zostać dłużej .

Biuro w domu i elastyczny czas pracy

Nie wspomnę o sytuacji gdy Twoje dziecko jest chore – nie mam tutaj na myśli męża, bo to temat na oddzielny artykuł. Jesteś freelancerką i pracujesz w domu ? Nie musisz tłumaczyć się szefowi i martwić o zastępstwo w biurze. Jedziesz więc na wizytę do lekarza, czekasz w kolejce do apteki i wracasz do domu. Pożar ugaszony .

Bardziej home czy office ?

Wstajesz rano, zamieszanie jak zawsze : dzieci do szkoły, mąż do pracy ale Ty zdążysz bo teraz pracujesz w domu. Najwyżej zaczniesz pracować troszkę później, w piżamie i bez makijażu z kubkiem kawy w dłoni . Chwila wytchnienia na tarasie i jeszcze na kilka minut dosłownie zerkasz na Facebooka, by być na bieżąco oczywiście. To nic , że minie godzina … zdążysz. Jeszcze tylko obejrzysz zaległy odcinek ulubionego serialu i zdrzemniesz się chwilkę bo przecież wstałaś o świcie. No tak, teraz jakiś obiad , później odbierzesz dziecko z przedszkola i zdążysz jeszcze popracować . Nie zdążyłaś ? Spokojnie zrobisz to jutro.

Home Office i oszczędności

A może pracując w domu jednocześnie zajmując się dzieckiem? Nie potrzebna Ci opiekunka, oszczędzasz i Twoja mała pociecha nie stresuje się rozstaniami z Tobą. Ty pracujesz w swoim salonie, dziecko bawi się obok albo grzecznie koloruje obrazki siedząc razem z Tobą przy biurku. Sielankowy obrazek prawda ?

Home office i Twoja wydajność w pracy

To nic, że nie możesz się skupić bo cały czas stara się zwrócić na siebie uwagę, płacze, pyta, rzuca kredkami, bo jednak kolorowanki są mało interesujące. Dużo ciekawsza okazuje się zabawka interaktywna z tymi swoimi dźwiękami i melodiami. To nie istotne, że hałas nie pozwala Ci się skoncentrować. Wykorzystasz więc ten czas na przygotowanie posiłku? A potem powrót do projektu? O nie, potem spacer. A praca ? Zaczynasz późnym wieczorem, gdy w końcu nastanie upragniona cisza, gdy uśpisz dziecko i nakarmisz męża. Ale w swoim home office jesteś przecież wolnym człowiekiem, pracujesz kiedy chcesz ! Czy to tylko nie oznacza w nocy albo jutro ?  By praca w domu była efektywna na pewno trzeba pracować nad samodyscyplina . 

Biuro w domu i przystosowanie przestrzeni .

Pracując w domu wcale nie potrzebujesz ergonomicznego biurka czy wygodnego fotela. Może wystarcza Ci blat w kuchni i niewygodny hoker ? Twój stabilny i szybki internet wytrzymuje obciążenie jakie niesie za sobą Twój projekt oraz rozrywka Twoich dzieci.

Home office i poczucie wykluczenia

A co jeśli zawalisz projekt ? Nie dotrzymasz terminu ? A co jeśli tak naprawdę dzień w piżamie nie brzmi już tak atrakcyjnie? Kochasz swoje dziecko i czas spędzony z nim ale czegoś Ci brakuje. Już nie zakładasz swoich ulubionych szpilek (do biura), nikt nie chwali Twojej nowej sukienki (przecież nie miałaś okazji jej założyć, bo na placu zabaw lepiej czujesz się w dresie). Fakt nie robisz makijażu w drodze do pracy, bo w ogóle go nie robisz. Koleżanki z pracy nie dzwonią ?Nie opowiadają Ci o sytuacjach w których nie uczestniczysz, o ludziach których nie poznałaś. Czujesz się wykluczona ? Nie masz z kim porozmawiać o nowym projekcie, nowych pomysłach?

Home office czy coworking ?

Idealnym rozwiązaniem może okazać się coworking, dlaczego ? W dalszym ciągu jesteś freelancerką i pracujesz kiedy chcesz. Oszczędzasz, bo koszt Hot Desku jest nieporównywalnie niższy od wynajmu j tradycyjnej powierzchni biurowej. I sms od zleceniodawcy z pytaniem „ za ile będziesz”, bo czeka na Ciebie w kawiarni na drugim końcu miasta i chce omówić projekt nie wywołuje ataku paniki. Chyba, że spotkacie się w Twoim nie posprzątanym home office ? Z kontrahentem możesz spotkać się na miejscu, w nowocześnie zaaranżowanej ,zawsze posprzątanej przestrzeni, gdzie zwykle dostępna jest aromatyczna kawa. Oszczędzasz więc, ponieważ nie korzystasz z kawiarni i nie jeździsz po całym mieście by spotkać się z kontrahentami. Poznasz ciekawych, kreatywnych ludzi, którzy często pomogą, podpowiedzą a nawet skomplementują nową fryzurę i perfekcyjny makijaż. Co ważne w niektórych coworkingach funkcjonują żłobki oraz sale zabaw dla dzieci.

Poproś o konsultację.

W ciągu 24 godzin skontaktuje się z Tobą nasz ekspert