fbpx

Kasia Kozłowska, 25 stycznia 2021

Jak powinno wyglądać stanowisko pracy w biurze?

praca biurowa

Praca biurowa a siedzący tryb życia

Praca biurowa wiąże się z siedzącym trybem życia oraz pracą przed komputerem. Pracownicy biurowi zazwyczaj maja małą aktywność ruchową w trakcie wykonywania obowiązków służbowych. Warto urozmaicać im delegowane zadania, choćby ze względu na dbałość o ich zdrowie oraz prawidłową postawę i oczekiwaną produktywność. Obowiązki biurowe wiążą się z różnym zakresem zadań w zależności od posiadanego doświadczenia i stanowiska. Są to proste prace biurowe typu segregacja dokumentów, ale również praca kreatywna, odpowiedzialna, rozliczanie dokumentów płatniczych. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak praca biurowa może być męcząca. Siedzenie przed komputerem przez cały dzień wpływa negatywnie na naszą koncentrację oraz układ ruchowy. Nie jesteśmy w stanie przez cały dzień siedzieć w poprawnej pozycji, dlatego tak często należy ją zmieniać. Najlepiej pracuje się przy biurku z podnoszonym blatem, wówczas w każdej chwili można zacząć pracować na stojąco. Stanowisko pracy biurowej powinno być wyposażone w ergonomiczny fotel, który powala na zachowanie swobodnej pozycji i prawidłowej postawy ciała w pozycji siedzącej.
Chcesz zobaczyć jak robimy to w CoSpot? Masz pytania?

Ergonomia stanowiska pracy biurowej

Pod biurkiem powinna znajdować się dodatkowa przestrzeń, która umożliwi nam położenie tam narzędzi do pracy oraz dokumentów. Dobrym rozwiązaniem dla pracowników wykonujących swoje obowiązki na siedząco, jest aktywizacja sportowa. Można na przykład organizować dla nich zajęcia sportowe, dobrym pomysłem jest dofinansowanie karty upoważniającej do korzystania z różnych placówek.

Stanowisko pracy biurowej powinno być dobrze wentylowane i klimatyzowane. Dodatkowo ważną rolę odgrywa tu natężenie hałasu, który w zbyt dużej częstotliwości przeszkadza w odpowiednim skupieniu się. Istotne jest też odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy – pracownik musi mieć dostęp zarówno do światła dziennego, jak i sztucznego.

Stanowisko do pracy w biurze powinno być wyposażone we wszystkie niezbędne narzędzia do wykonywanych czynności. Pracodawca musi również zadbać o bezpieczeństwo swoich pracowników i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Odpowiednio dostosowane stanowisko pracy biurowej sprawia, że pracownik jest mocniej skoncentrowany, bardziej wydajny i popełnia mniej błędów. Aby tak się stało pracownikowi należy zapewnić komfort i warunki. Otoczenie, w jakim pracujemy ma na nas podobnie duży wpływ, jak sprzęt, który ma nam ułatwiać, a nie komplikować pracę.

Pracodawca powinien zapewnić odpowiednie warunki pracy w biurze

Ważnym aspektem są techniczne cechy pomieszczenia, w którym wykonujemy swoje obowiązki. Na jednego pracownika powinny przypadać 2m2 przestrzeni zupełnie wolnej, takiej, w której nie ma mebli ani żadnych urządzeń. Dodatkowo pomieszczenia powinny mieć 3m wysokości.

Pomieszczenia biurowe powinny mieć stonowane kolory ścian oraz podłóg. Nie mogą być zbyt ciemne i przytłaczające, ale nie mogą również być zbyt jaskrawe i jasne. Optymalna temperatura panująca w biurze to 22 stopnie i nie może ona być niższa niż 18 stopni Celsjusza.

Warto również zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza, np. poprzez używanie mechanicznych nawilżaczy powietrza. Odpowiednia wilgotność dla stanowiska pracy biurowej to 40%. Obligatoryjnie powinno się wymieniać regularnie filtry do klimatyzacji i wentylacji, ponieważ może się w nich rozwijać bakteria Legionella.

Dobrą informacją dla organizatorów stanowiska pracy biurowej jest fakt, że rośliny doniczkowe wpływają pozytywnie na jakość powietrza w pomieszczeniu. Bardzo ważne są również przepisy przeciwpożarowe, do których powinny być dostosowane wymiary i rodzaj drzwi. W drzwiach biurowych nie powinno się umieszczać progów, a drzwi przesuwne muszą mieć zapewnioną stabilizację prowadnic.

Poproś o konsultację.

W ciągu 24 godzin skontaktuje się z Tobą nasz ekspert