fbpx

Kasia Kozłowska, 22 maja 2020

Jak odnaleźć spokój wewnętrzny i przenieść go do pracy?

harmonia

Wewnętrzna harmonia jest dzisiaj bardzo trudna do osiągnięcia. W XXI wieku żyjemy w ciągłym pędzie i gonitwie za pracą, pieniędzmi oraz godną przyszłością. Warto jednak stanąć na chwilę i zastanowić się nad tym, co w życiu jest naprawdę ważne. Dlatego zadbajmy o swoje zdrowie ducha oraz wewnętrzną harmonię.

Harmonia, krok 1: Odpoczynek

Warto zacząć od wyznaczenia sobie czasu na odpoczynek. Nie musi to być od razu kilka godzin, ale przeznaczmy kilka chwil tylko i wyłącznie na relaks. Dodatkowo warto zrobić listę rzeczy, które sprawiają nam przyjemność. Wówczas możemy odizolować te rzeczy od innych zajęć i na chwile odciąć się od otoczenia po to, by się wyciszyć i uspokoić.

Harmonia, krok 2: Sporządź listę obowiązków

Dobrym rozwiązaniem na uporządkowanie myślowego bałaganu jest stworzenie listy zadań. Dzięki niej nie zaczynamy robić kilku rzeczy na raz, ale koncentrujemy się na jednej od początku do końca, dopóki jej nie odhaczymy jako zrobionej. Istotne w planowaniu pracy jest ustalenie swoich priorytetów, rzeczy i zadań, które wymagają najwięcej wkładu pracy oraz oddzielenie tych, które są pilne od tych, które mogą poczekać. Na nasze samopoczucie i wewnętrzny spokój mają wpływ nie tylko wydarzenia w pracy, ale również te z życia osobistego. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o każdą dziedzinę swojego życia. 

Harmonia, krok 3: Medytacja

Dobrym sposobem na oczyszczenie swojego umysłu jest medytacja. To tylko kilkanaście minut dziennie, które skutkuje niebywałym spokojem duszy i ciała oraz poczuciem szczęścia i spełnienia. Dodatkowo zmniejsza się nasz poziom stresu, a nasze myśli zaczynają się układać. Jest to bardzo pomocne w momentach, kiedy mamy naprawdę dużo pracy i wszystko co musimy zrobić jest pilne i „na wczoraj”. 

W gonitwie za wynikami i efektywnością dajmy sobie czas na złapanie oddechu. Właśnie w tym celu w wielu biurach organizowane są kąciki relaksu oraz chillroomy, w których pracownicy mogą spędzić czas swojej przerwy. Znajdują się tam rożnego rodzaju gry, leżaki, kanapy.

Coworking - w walce z samotnością

Bardzo ważnym aspektem zachowania równowagi w pracy jest wspólna przestrzeń, w której pracownicy mogą się spotkać i porozmawiać. Te cechy spełniają wszelkiego rodzaju coworkingi oraz biura serwisowane. Dają one nieograniczone możliwości nawiązywania kontaktów oraz współpracy, co również odciąża nasza psychikę, ponieważ w trudniejszych chwilach możemy liczyć na pomoc współobecnych osób.

Zabij stres pasją

Warto znaleźć sobie jakąś pasję, która odciągnie nas od myśli o pracy i sprawi, że będziemy czuli się spełnieni. Pozwoli nam to wyciszyć się i zrelaksować, ponieważ gdy spędzamy czas na robieniu rzeczy, które lubimy, wyzwala się dopamina. Jest to substancja, która powoduje, że ośrodek przyjemności w naszym organizmie działa jak należy.

*Sport

Sport również efektywnie nas uspokaja i wyzwala endorfiny, które poprawiają nam nastrój i dodają energii. Po ciężkim dniu w pracy warto więc pobiegać lub chociaż pójść na spacer. Da nam to wymierne korzyści, nasz organizm się dotleni, sen będzie głębszy i bardziej efektywny. Dodatkowo, gdy wykonujemy swoją pracę w pozycji siedzącej, jest to świetna okazja, by rozprostować kości i rozluźnić mięśnie. Dodatkowo stajemy się nie tylko szczuplejsi, ale również zdrowsi i spokojniejsi.

*Muzyka

Kolejnym sposobem na uwolnienie spokoju duszy jest ulubiona muzyka. Tak samo w domu, jak i w biurze, może stać się pomocna. Słuchając jej w domu możemy skutecznie się zrelaksować, natomiast w pracy pomaga nam się skupić. Dodatkowo muzyka inspiruje i pobudza kreatywność, więc jeżeli nasza praca jej wymaga, powinniśmy zaopatrzyć się w biurze w ulubioną składankę.

*Czytanie książek

Czytanie książek to następna propozycja, która skutecznie odpręża. Czynność ta odrywa nas na chwilę od rzeczywistości i przenosi do świata wykreowanego przez autora. Niekiedy jesteśmy w stanie wręcz stać się bohaterem książki, którą aktualnie czytamy. Wymaga to jednak sumienności i cierpliwości, ale pomaga w skupieniu. Dzięki temu w pracy jesteśmy mocniej skoncentrowani i wykonujemy zadania szybciej i lepiej, co daje nam więcej czasu na przyjemności.

*Film

Oglądanie filmów również jest czynnością, która pomaga nam się rozładować. Często wczuwamy się w film do tego stopnia, że dzielimy emocje bohatera, dzięki czemu łatwiej nam je uwolnić i pozbyć się tych negatywnych. Zaburzają one nasz wewnętrzny spokój i harmonię.
Jest wiele sposobów na radzenie sobie z przywróceniem równowagi i harmonii duszy. Dobrze jest wybrać ten najbardziej dla siebie odpowiedni. Dzięki temu będziemy bardziej szczęśliwi w życiu i efektywni w pracy.

Poproś o konsultację.

W ciągu 24 godzin skontaktuje się z Tobą nasz ekspert