fbpx

Kasia Kozłowska, 21 maja 2020

Koronawirus – jak zabezpieczyć firmę przed COVID-19?

koronawirus

Koronawirus: Po pierwsze - dezynfekcja

Tej wiosny zostaliśmy zaatakowani przez światową pandemię koronawirusa. Przedsiębiorcy walczą o utrzymanie swoich firm po zamrożeniu polskiej gospodarki, a pracownicy starają się utrzymać na stanowiskach. Jak zabezpieczyć siebie i swoich pracowników w miejscu pracy? Co zrobić, żeby zminimalizować ryzyko zakażenia?

Z informacji podanych przez WHO koronawirusy możemy zwalczyć za pomocą dezynfekcji poprzez stosowanie płynów, mydeł i żeli wirusobójczych o stężeniu alkoholu 60-70%. Zalecany czas mycia rąk to 30 sekund jednorazowo. Powinniśmy to robić po każdym kontakcie z potencjalnie zanieczyszczonym przedmiotem.

Koronawirus: Po drugie - maseczki i dystans

Spotkania, również te biznesowe zostały ograniczone do niezbędnego minimum. Dodatkowo zaleca się korzystanie z rękawic jednorazowych oraz maseczek ochronnych, by zatrzymać i zminimalizować proces rozprzestrzeniania się wirusa. Sama maseczka nie chroni nas przed zarażeniem, ale może ochronić osoby, z którymi rozmawiamy. Dzieje się tak dlatego, że drobnoustroje zatrzymają się w większości w obrębie maski. Powinno się zmieniać maseczkę, kiedy czujemy wilgoć, żeby zapobiegać namnażaniu się bakterii i grzybów.

Finansowe wsparcie dla pracowników

Ważną informacją dla wszystkich pracowników jest to, że za okres trwania kwarantanny, której zostali poddani, wypłaca im się zasiłek chorobowy lub wynagrodzenie za czas choroby. Warunkiem, który musi być spełniony, żeby otrzymać zasiłek jest orzeczenie sanepidu. W przypadku działalności gospodarczej również można ubiegać się o zasiłek, pod warunkiem, że przedsiębiorca opłacał składki ZUS.

Praca zdalna czy wizyty w biurze?

Jeżeli pracodawca czuje niepokój związany z powrotem do pracy stacjonarne jego pracowników, może wykonać im testy na obecność wirusa. Na wyniki czeka się kilka godzin, a niwelują obawy przed rozprzestrzenieniem się wirusa wśród reszty pracowników. Można również zdecydować się na kontrolne badanie temperatury ciała pracowników o wyznaczonych porach dniach. Jednak nie wszyscy wykazują objawy związane z gorączką.

Wytyczne WHO

Bardzo istotne jest stosowanie wytycznych zarządzonych przez WHO. W pracy powinniśmy zachować odpowiednią odległość od współpracowników. Dodatkowo przy kontakcie z innymi osobami używajmy maseczek ochronnych, które zatrzymają wirusy i bakterie, które możemy przenieść na kolegę z pracy. Przy każdym wejściu powinniśmy postawić środki do dezynfekcji rąk oraz odkażać powierzchnie, których używamy.

Spotkania biznesowe na odległość

Wszelkiego rodzaju spotkanie biznesowe czy konferencje można dziś odbyć droga elektroniczną. Powstaje mnóstwo aplikacji umożliwiających zdalny kontakt między wieloma osobami jednocześnie. Jeżeli pracodawca ma duże zaufanie do swoich pracowników może zaproponować im pracę z domu. Wymaga to jednak dużej dozy samodyscypliny, która pozwoli nam wykonywać swoje obowiązki tak efektywnie, jak w biurze. Podróże służbowe również warto ograniczyć do niezbędnego minimum i w miarę możliwości kontaktować się za pomocą dostępnych technologii.

Co robić kiedy pracownik zachoruje?

Jeżeli w firmie została zdiagnozowana osoba z aktywnym wirusem, pracodawca powinien podjąć odpowiednie kroki. Pierwszym z nich jest kontakt ze stacją sanitarno-epidemiologiczną. Następnie należy poinformować pracowników oraz odszukać osoby, które miały z chorym bezpośredni kontakt. W informacji dla sanepidu trzeba wpisać dane osobowe pracowników, którzy są potencjalnie narażeni na chorobę. Sanepid podejmie decyzję, które z osób z listy powinny poddać się 14-dniowej kwarantannie (może ona potrwać do 21 dni w wyjątkowych przypadkach). Po wszystkim powinno się zarządzić dezynfekcję powierzchni biurowych, z których w ciągu ostatnich 48-godzin korzystali pracownicy.

Poproś o konsultację.

W ciągu 24 godzin skontaktuje się z Tobą nasz ekspert