fbpx

Kasia Kozłowska, 15 kwietnia 2020

Krótki przewodnik po Łodzi

Autor zdjęcia: Paweł Augustyniak, www.pawelaugustyniak.pl

Łódź  to miasto znajdujące się w środkowej Polsce, które wielu osobom kojarzy się z przemysłem włókienniczym. Dzięki rozkwitowi przemysłu, do Łodzi zaczęło przeprowadzać się wielu Niemców i Żydów.

Najlepszym miejscem, by poznać to miasto będzie Muzeum Miasta Łodzi, które znajduje się przy ulicy Ogrodowej 15, w pałacu Izraela Poznańskiego.  Stworzył on ogromny kompleks fabryk, przekształconych później w centrum handlowe, hotel, centrum rozrywki i wiele restauracji, z zachowaną infrastrukturą pofabryczną. Miejsce to nazywane jest Manufakturą i jest kolejnym punktem, który trzeba zobaczyć będąc w Łodzi.

Autor zdjęcia: Paweł Augustyniak, www.pawelaugustyniak.pl

Ulica Piotrkowska

Kolejnym punktem na mapie zwiedzania Łodzi jest Muzeum Kanału Dędka, które mieści się pod Placem Wolności. Ekspozycja w tym muzeum dotyczy powstawania łódzkiej sieci kanalizacyjnej i wodociągowej.

Charakterystycznym miejscem w Łodzi jest ulica Piotrkowska, która jest najdłuższą ulicą handlową w Polsce.

Nietypowym miejscem, które znajduje się między kamienicami  na ulicy Rewolucji 1905 r.  jest jedna z niewielu zachowanych synagog. To żydowski dom modlitwy, który również pełni funkcje miejsca spotkań i zebrań społeczności żydowskiej.

Autor zdjęcia: Paweł Augustyniak, www.pawelaugustyniak.pl
Autor zdjęcia: Paweł Augustyniak, www.pawelaugustyniak.pl

Cerkiew i OFF Piotrkowska

Przez to, że w Łodzi mieszkało wiele narodowości, kolejnym miejscem godnym zobaczenia jest cerkiew św. Olgi i św. Aleksandra Niewskiego. Są to budynki w których prowadzone są nabożeństwa prawosławne, ponieważ prawosławni wierzą, że cerkiew jest miejscem, w którym przebywa Bóg.

W Łodzi warto też przejść się alejkami w parku im. Henryka Sienkiewicza. „Od strony ul. Sienkiewicza park ma charakter parku francuskiego z symetrycznymi parterami kwiatowymi,       od strony ul. Kilińskiego zaś ma charakter pejzażowy (angielski) z szerokimi alejkami i plankami wśród drzew i krzewów.” W parku znajduje się również Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego, które w ostatnich latach przeszło rewitalizację.

Idąc dalej na południe Łodzi nie można pominąć OFF Piotrkowskiej, która kiedyś była obiektem fabrycznym.  Teraz tętni życiem, dzięki restauracjom, które w tym miejscu zawsze są oblegane. W czasie sezonu letniego bardzo często odbywają się tu koncerty oraz eventy związane z letnim kinem.

Autor zdjęcia: Paweł Augustyniak, www.pawelaugustyniak.pl

Centralne Muzeum Włókiennictwa – „Biała Fabryka”

Jako, że Łódź słynęła z fabryk włókienniczych ważnym punktem w czasie zwiedzania jest Centralne Muzeum Włókiennictwa. Znajduje się ono przy ulicy Piotrkowskiej. „Biała Fabryka jest jednym z ważniejszych symboli dawnej Łodzi i jej włókienniczej historii. To tutaj powstała pierwsza w Łodzi zmechanizowana przędzalnia i tkalnia bawełny. W Białej Fabryce została uruchomiona pierwsza w mieście maszyna parowa, dlatego też stanął tu też pierwszy komin fabryczny.

Kompleks swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu jasnemu tynkowi, który znacząco wyróżniał go wśród innych późniejszych, na ogół nieotynkowanych budynków fabrycznych”. To jedna z ciekawostek tego miejsca, w którym można również zwiedzić skansen Łódzkiej Architektury Dawnej. Możemy w nim podziwiać willę letniskową, stary drewniany kościół, domy rzemieślnicze i piętrowy dom czynszowy. Wszystkie te budynki zostały przeniesione z różnych miejsc i umieszczone są wzdłuż dwóch brukowanych „kocimi łbami” uliczek.

Autor zdjęcia: Paweł Augustyniak, www.pawelaugustyniak.pl

Księży Młyn

Jeśli mowa o kotach, to ciekawym miejscem na spotkanie tych zwierząt jest „koci szlak” mieszczący się na Księżym Młynie przy ulicy Tymienieckiego, Fabrycznej i Przędzalnianej.

„Pod koniec XIX w. powstała tu największa przędzalnia               w Królestwie Polskim, osiedle dla robotników, dwa szpitale, szkoła, straż pożarna, gazownia, dom kultury, liczne bocznice kolejowe oraz imponujący zespół pałacowy z własnym stawem. Księży Młyn stał się wtedy prawdziwym „miastem w mieście”, które uzyskało nawet prawo do niezależnej od Łodzi jurysdykcji.”

Fabryczny klimat…

Miejscami, które warto zobaczyć będąc na Księżym Młynie są muzeum książki mieszczące się przy Tymienieckiego, Pałac Herbsta na ulicy Przędzalnianej i oczywiście palmiarnia znajdująca się w Parku Źródliska. Zwiedzając Palmiarnię, można trafić na nietuzinkowe wystawy roślin, np. mięsożernych. Przechadzając się alejkami parku, można wstąpić do Muzeum Kinematografii, które mieści się w dawnym pałacu Karola Scheiblera.

Autor zdjęcia: Paweł Augustyniak, www.pawelaugustyniak.pl
Autor zdjęcia: Paweł Augustyniak, www.pawelaugustyniak.pl

Elektrociepłownia

Ostatnim punktem zwiedzania będzie zrewitalizowany kompleks elektrociepłowni EC1, mieszczący się przy ulicy Targowej. Na terenie tego obiektu znajduje się Planetarium, które w swojej ofercie ma wiele pokazów, związanych z kosmosem oraz obiektami astralnymi. 

Łódź to miasto, któremu trzeba poświęcić kilka dni, żeby dobrze je poznać i zwiedzić.

Od spokojnych parków, po ruchliwą Piotrkowską, między szarymi blokowiskami, a kolorowymi kamienicami tętni życie w tym mieście.

Źródła:

https://www.youtube.com/watch?v=MoPB1m86wKI

https://all.accor.com/pl/polska/magazine/one-hour-one-day-one-week/lodz-ksiezy-mlyn-98af4.shtml

https://lodz.travel/turystyka/co-zobaczyc/ksiezy-mlyn/

 

Poproś o konsultację.

W ciągu 24 godzin skontaktuje się z Tobą nasz ekspert