fbpx

Jolanta Wybraniec, 4 sierpnia 2020

Jakie rytuały mają ludzie sukcesu?

rytualy ludzi sukcesu

Co to jest rytuał?

By pisać o rytuałach ludzi sukcesu warto wyjaśnić sam termin . Rytuały to nic innego, jak odtwarzanie pewnego scenariusza zachowań w celu osiągnięcia pożądanego skutku, często tylko pozornie oczywistego. Szereg czynności powtarzanych konsekwentnie i świadomie staje się w pewnym momencie nawykiem . Regularne podejmowanie tych samych działań może przynieść wymierne efekty. Rytuały pomagają utrzymać wewnętrzny spokój, zapewnić energię na cały dzień oraz  osiągnąć równowagę i dać poczucie kontroli czasu. Jak pokazują poniższe przykłady, ludzie sukcesu traktują swoje rytuały  bardzo poważnie.

Nawyk wczesnego wstawania

Wstawanie wczesnym porankiem to przecież dłuższy dzień – nie tylko pracy. Ludzie sukcesu wstają nawet do 3 godzin przed rozpoczęciem aktywności zawodowej .Wiedzą , że człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania niezbędna jest odpowiednia ilość snu. Najważniejsza jest pewna regularność, programująca organizm na zgodny rytm dnia i nocy. Wypracowanie indywidualnego rytmu okołodobowego zapewnia spokojny i w pełni regenerujący sen. To bardzo „zdrowy” rytuał ludzi sukcesu .

Zdrowy styl życia - to też rytuał ?

Zdrowie jest najważniejsze, bez niego nikt nie jest w stanie osiągać zawodowych sukcesów. Na zdrowie psychofizyczne bez wątpienia korzystnie wpływają: zbilansowana dieta, czy  regularny wysiłek fizyczny: bieganie, siłownia, basen . Dawka endorfin powinna być alternatywą dla filiżanki kawy lub napoju energetycznego. Dojazd do pracy rowerem wpłynie natomiast pozytywnie, zarówno na naszą kondycję, jak i środowisko . Wielu znanych ludzi biznesu ma wypracowany nawyk porannej medytacji. Jack Dorsey( Twitter), potrzebuje spędzenia 10 min dziennie z samym sobą . Wizualizacja osiągniętych celów oraz dziękowanie za to, co się ma pomaga oderwać umysł od stresujących myśli .

Planowanie to dobry nawyk ?

Spisanie i wyznaczenie zadań priorytetowych znacznie ułatwia zarządzanie czasem. Ludzie sukcesu nie tracą czasu na zajmowanie się sprawami nieistotnymi, niewnoszącymi nic do ich życia. Stawiają sobie konkretne cele na dany dzień, tydzień , miesiąc czy rok (Steve Jobs /Apple ) . Planują ich realizacje i kontrolują wyniki . Unikają „ odkładania na później”, wierzą, że odwlekanie w czasie odbija się negatywnie na jakości i  hamuje  postęp. Tak więc planowanie można określić jako rozwojowy rytuał ludzi sukcesu. 

Poranne sprawdzenie e-maili

Poranek to najlepszy czas na tzw. krytyczne e-maile. Liderzy na wiadomościach pilnych skupiają się gdy ich umysł jest „ świeży” ( Elon Musk/ Tesla ).

Aktualne wiadomości

Rytuał porannego sprawdzania wiadomości : w smartfonie, w telewizji, czytanie gazet, bądź samych nagłówków ( Bill Gates/ Microsoft ) jest spełnieniem poczucia obowiązku bycia na bieżąco.

Operatywki

Codzienne operacyjne spotkania z pracownikami kadry zarządzającej, to kolejny rytuał. Jego celem jest  omówienie spraw pilnych i ważnych, dające obraz aktualnego stanu realizacji projektów oraz przedsięwzięć. Są to spotkania krótkie i skuteczne . W sytuacjach kryzysowych są kluczowe dla utrzymania morali zespołu oraz wysokiego poziomu motywacji. To bardzo ważny rytuał z biznesowego punktu widzenia. 

Wyciszenie

„Daj sobie godzinę na odetchnięcie pomiędzy zamknięciem komputera a położeniem się spać”- to zasada, którą liderzy świata biznesu wcielają w życie. Stosują różne metody wyciszenia się : czytają książki ( Bil Gates stara się czytać jedną książkę tygodniowo ), zmywają naczynia (Jeff Bezos / Amazon ) i spacerują z psem. Usuwają urządzenia służące do pracy z sypialni, a wieczorny posiłek traktują jako okazję do spędzenia wspólnego czasu z rodziną, partnerem bądź przyjaciółmi.

Poproś o konsultację.

W ciągu 24 godzin skontaktuje się z Tobą nasz ekspert