fbpx

Jolanta Wybraniec, 10 sierpnia 2020

Jakie korzyści dla firmy daje relokacja biura?

relokacja biura

Reprezentacyjna przestrzeń

Obecna oferta powierzchni biurowych dostępnych na rynku jest szeroka i różnorodna. Relokacja biura nie musi być więc  trudna.  Obiekty biurowe to już nie tylko wysoki standard wykończenia wnętrz i ciekawa architektura. To atrakcyjnie zaaranżowane części wspólne, zielone miejsca do rekreacji np. na tarasach, reprezentacyjne lobby i recepcje, zaplecze konferencyjne, wygodne parkingi dla samochodów i rowerów, wysokiej klasy windy, systemy oświetlenia i wentylacji. Znajdują się w nich m.in. bankomaty, apteki, sklepy, drogerie, kawiarnie i restauracje, kluby fitness, gabinety kosmetyczne oraz przedszkola. Reprezentacyjne biuro buduje wizerunek firmy i pozycję na rynku, jest wizytówką.

Czy zmiana lokalizacji jest ważna podczas relokacji biura ?

Profesjonalnie zaaranżowane biuro w dobrej lokalizacji ma kluczowy wpływ na postrzeganie marki. Dobra lokalizacja to nie tylko prestiż. Coraz większe znaczenie ma odpowiedni dostęp do partnerów biznesowych i klientów. Dlatego zmieniając biuro warto zastanowić się, gdzie ulokowane są firmy, z którymi chcemy współpracować.
Atrakcyjnie zaprojektowane i dobrze zlokalizowane biuro jest świetnym narzędziem rekrutacyjnym, zwiększającym możliwość przyciągnięcia najzdolniejszych pracowników. Ciekawie zaprojektowana i zarazem funkcjonalna przestrzeń sprawia, że otoczenie w miejscu pracy staje się wyjątkowe. Wynagrodzenie i pakiet benefitów często nie wystarczają, by przyciągnąć najlepszych kandydatów. Lokalizacja biura, jego wystrój i wyposażenie, jak również dostęp do komunikacji mają coraz większe znaczenie.

Oszczędności jedną z przyczyn relokacji biura ?

Na rynku biurowym wyraźnie zauważalna jest tendencja związana z poszukiwaniem oszczędności. Relokacja biura stereotypowo kojarzy się z dużymi wydatkami, wzrostem kosztów, tygodniami nieefektywnej pracy, spadkiem wydajności, a co za tym idzie zmniejszeniem zysków dla firmy. Nie musi tak być . Analiza faktycznych potrzeb firmy przed przeniesieniem biur pozwala znaleźć powierzchnię ekonomiczną, zapewniającą maksymalne jej wykorzystanie, stworzyć efektywny space plan. Oszczędności przyniesie także konsolidacja firmy, przeniesienie biur i pracowników do jednego miejsca. Usprawni też, procesy komunikacji w zespole oraz podniesie efektywność organizacji. Niemal wszystkie firmy coraz chętniej dopuszczają pracę zdalną w różnych modelach i systemach pracy. 

Relokacja biura by oszczędzić ale gdzie ?

Najemcy zmniejszają wielkość zajmowanej powierzchni biurowej i częściej wybierają system hotdesking’ów (stanowisk pracy w strefach cowornigowych), bądź biur dedykowanych. Często decydują się na biura serwisowane w pełni wyposażone, ulokowane w miejscach nowoczesnych i klimatycznych. Koszt najmu powierzchni biurowej jest wówczas stały, nieobciążony dodatkowymi opłatami za media czy serwis sprzątający. Relokacja do biur serwisowanych umożliwia natychmiastowe rozpoczęcie pracy, bez konieczności przeprowadzania prac remontowych czy zakupu jakiegokolwiek sprzętu. Firmy które dostrzegają potencjał coworkingu decydują się także na wynajem łączony, zarówno biur serwisowanych, jak i stanowisk w biurach współdzielonych. To rozwiązanie pozwala stworzyć szybko dodatkowe, często krótkoterminowe miejsca pracy na potrzeby realizacji jakiegoś projektu, nie ponosząc dodatkowych kosztów aranżacji przestrzeni.

Nowe miejsce - nowy wymiar pracy w biurze ?

Nowy fit-out miejsca pracy, czy optymalizacja kosztów najmu powierzchni to nie jedyne korzyści wiążące się z relokacją biura. Zmiana jest szansą na poprawę funkcjonalności zajmowanej powierzchni i lepszego dostosowania przestrzeni biurowej do stylu pracy zespołu. Nowe biuro to też dobra okazja do rebrandingu i dostosowania wizerunku marki do nowych wyzwań i oczekiwań klientów. Nowe otoczenie wpływa na odświeżenie atmosfery w pracy i stanowi pierwszy krok do wprowadzenia firmy w nowy etap jej działalności.

Poproś o konsultację.

W ciągu 24 godzin skontaktuje się z Tobą nasz ekspert