fbpx

Kasia Kozłowska, 1 czerwca 2020

Jak wpływa na nas odpowiednia regeneracja?

regeneracja

Co daje nam regeneracja?

Regeneracja jest niezwykle ważnym aspektem życia. Zregenerowane ciało, to zregenerowany umysł, który jest czysty i pozbawiony niepotrzebnych myśli oraz przesytu informacji.
Odpoczynku potrzebujemy po pracy oraz treningu. Od ich intensywności zależy czas w jakim będziemy wracać do pierwotnego stanu. Pomóc w regeneracji może nam np. trening, medytacja, streching, odpowiednia dieta oraz sen.

Zdrowy sen, a chęci do pracy

Zdrowy i dobry jakościowo sen jest najważniejszym aspektem regeneracji. Żeby go jednak osiągnąć trzeba się dużo napracować. Przede wszystkim przed snem warto się wyciszyć i nie rozpraszać smartfonami czy ekranem komputerowym. Emitują ona światło blokujące wydzielanie melatoniny. Dobrze śpi się w niższej temperaturze i ociemnionej przestrzeni (mogą w tym pomóc np. zasłony lub opaski na oczy).
Należy pamiętać, że regeneracja sprawia, że jesteśmy bardziej wypoczęci i silni. Co za tym idzie polepsza się nasze samopoczucie, łatwiej rozwiązujemy problemy, nie reagujemy emocjonalnie. Dodatkowo zwiększa się nasz próg odporności na ból i nie podjadamy tak często. Dzieje się tak, ponieważ nasz organizm ma na tyle dużo energii, że może ją magazynować i nie zużywa jej na czynności i potrzeby, które są aktualnie niezaspokojone.

Rysujemy granicę między pracą, a odpoczynkiem

Oprócz tego, że prowadzimy zdrowy tryb życia, ważne jest rozgraniczenie czasu spędzonego na pracy od tego na odpoczynek. Powinniśmy odchodzić od biurka i robić krótkie przerwy, żeby nasz umysł mógł na chwile się oderwać i wypocząć. Po takim ćwiczeniu łatwiej nam się skupić na 100% po raz kolejny. Dzięki temu dajemy z siebie więcej i jesteśmy bardziej efektywni.
Najlepszym sposobem na regenerację jest urlop, jednak żeby maksymalnie z niego skorzystać, należy się do tego przygotować. Przede wszystkim powinniśmy załatwić wszystkie ważne sprawy przed wyjazdem, żeby nikt nas nie rozpraszał w trakcie wolnego. Przed powrotem do pracy dobrze jest zrobić sobie dzień wolnego na odpoczynek i przygotowanie się do powrotu do rzeczywistości.

Różnorodność zadań w pracy

Warto też odświeżać swoją listę obowiązków, ponieważ jeżeli codziennie robimy to samo i nasz plan dnia się nie zmienia, nudzimy się. W dłuższej perspektywie utrudnia to koncentrację oraz pozbawia nas kreatywności.
Jeżeli na co dzień pracujesz umysłowo bardzo dobrą odskocznią jest sport. Kiedy ciało trenuje, umysł oczyszcza się z niepotrzebnych i negatywnych myśli. Natomiast jeżeli regularnie wykonujesz prace fizyczne, rozwiązaniem na regeneracje będzie dobra książka lub obejrzenie filmu.

Mindfulness - sposób na świeżość umysłu

Nowoczesnym rozwiązaniem problemów z brakiem regeneracji jest mindfulness, czyli dbanie o relaks oraz świeżość umysłu. Można osiągnąć większą uważność dzięki odcięciu swojej uwagi od pobocznych bodźców. Wówczas skupiamy się tylko na tym co potrzeba i jesteśmy bardziej efektywni. Ważne w tym procesie jest oddychanie – oddech powinien być świadomy i pełny.
Każdy człowiek, który potrzebuje regeneracji powinien odnaleźć sobie jakąś pasję. Wszystkie czynności, które sprawiają nam przyjemność wyzwalają produkcję endorfin, dzięki czemu organizm pozbywa się hormonu stresu.

Medytacja - uspokojenie i poukładanie myśli

Medytacja jest kolejną propozycją na regenerację. Nie tylko uspokaja, ale również wyzwala pozytywne emocje i pozwala poukładać myśli. Stajemy się bardziej odporni emocjonalnie i świadomi swoich oczekiwań i możliwości.
Warto też czasem zadbać o komfort naszego umysłu i dać sobie chwilę ciszy i wytchnienia. Nasze uszy są przyzwyczajone do ciągłych dźwięków: szum ulicy, ryk silników, muzyka – przez cały czas odbieramy bodźce słuchowe. Kiedy siadamy w ciszy i spokoju, mamy czas na refleksje i poukładanie swoich myśli.

Poproś o konsultację.

W ciągu 24 godzin skontaktuje się z Tobą nasz ekspert