fbpx

Co:Spot, 30 marca 2020

Na co zwracać uwagę przy inwestowaniu w nieruchomości – Rezydencja

 

Biznes Po Łódzku/Ludzku – Wojciech Kossowski – Rezydencja Nieruchomości | Cospot TV

https://www.youtube.com/watch?v=syIyC3Qyr-s

 

– (Redaktor) Cześć, witamy w pierwszym odcinku biznes po łódzku, biznes po ludzku czyli rozmowy o biznesie od kuchni. Naszym pierwszym gościem w biurze Cospot jest Wojtek, który od ponad roku z sukcesami wspiera biuro nieruchomości „Rezydencja”. Wojtku powiedz nam, przedstaw się nam.

– (Wojtek) Witam serdecznie jestem Wojciech Kossowski, pracuje jako pośrednik w obrocie nieruchomościami w biurze „Rezydencja nieruchomości”.

– (Redaktor) Okej, biuro nieruchomości to już chyba wiemy czym się zajmujesz, a tak naprawdę czym jest wasz dzień powszedni?

– (Wojtek) Nasz dzień powszedni zaczyna się od pracy czyli zaczynamy gdzieś koło godziny 10:00, oddzwaniamy do naszych klientów, umawiamy się na spotkania, spotykamy się z klientami, sprzedajemy mieszkania bądź też jakieś wielkopowierzchniowe nieruchomości.

–  (Redaktor) Okej, wielkopowierzchniowe to znaczy?

–  (Wojtek ) Magazyny, pałace, grunty pod deweloperkę.

–  (Redaktor)Okej,  jesteś do roku w firmie, skąd w ogóle nieruchomości skąd pomysł na pośrednika?

– (Wojtek)  Nieruchomości wzięły się z tego, że od dwóch – trzech lat zainteresowałem się po prostu tym rynkiem. Stwierdziłem, że trzeba coś zmienić w swoim życiu i poszedłem w nieruchomości.

–  (Redaktor) I odważnie, w tym momencie jest około czterystu?

– (Wojtek)  Mniej więcej czterysta może trochę więcej ponad czterysta biur w Łodzi.

– (Redaktor) Więc dosyć sporo. Co jakby powoduję, że Wasza firma jest rozwija się cały czas?

– (Wojtek ) Rozwija się z tego powodu, że też zmieniliśmy trochę kierunek. Patrzymy też na to, że coraz więcej biur powstaje właśnie w Łodzi, a one pracują głównie właśnie na mieszkaniówce czyli jakieś dwa-trzy pokoje na Retkini , Teofilowie, my zmieniamy ten kierunek właśnie żeby bawić już w wielkopowierzchniowe nieruchomości i wiadomo z tego jest też większy pieniądz.

–  (Redaktor) Okej, czyli to jest jakby Wasze główne źródło dochodów przestaliście zajmować się mniejszymi nieruchomościami, weszliście w te większe, tak?

– (Wojtek) Zgadza się.

– (Redaktor) Okej, jesteście Ty i Twój wspólnik jesteście młodymi ludźmi , jak przy takich większych  biznesach jesteście odbierani jako pośrednik? Młody, niedoświadczony

– (Wojtek) Znaczy na pierwszym spotkaniu  na pewno zdziwienie, że tacy młodzi zajmują się takimi nieruchomościami i wtedy musimy pokazać swój profesjonalizm.

– (Redaktor) Okej, czyli nieruchomości pośrednik to jest tylko sprzedawca czy też są inne zawody, które musisz  tak naprawdę złożyć do wspólnego wora?

– (Wojtek) Głównie sprzedawca bym powiedział , bo trzeba mieć dobry kontakt z klientem. On musi tak naprawdę Tobie zaufać jeżeli to nie nie zaufa to nie będzie z Tobą współpracował.

– (Redaktor) Czyli to jest początek zaufania?

– (Wojtek) Tak

– (Redaktor) W jaki sposób ty budujesz zaufanie z klientem?

– (Wojtek) On musi mnie poznać czyli ja musze mu sprzedać na początku tak naprawdę siebie. Mówimy o rynku nieruchomości, nie mogę wykazać przy tym, że nie znam się na tym na albo na przykład, że mnie czymś zaskoczy, cały czas muszę być profesjonalny w tym co mówię w tym co robię. I tak próbuję się po prostu sprzedać żeby ten klient mi zaufał i dał mi swoją nieruchomość do sprzedaży.

– (Redaktor) Okej, mówimy o przygotowaniu czy potrzebne są jakieś kursy? Wiemy już, że pośrednik jest uwolnionym zawodem czyli, że nie trzeba zdawać egzaminu, ale czy mimo wszystko Twoim zdaniem warto?

–  (Wojtek) Znaczy tak, moim zdaniem bardzo warto z tego względu, że przed wejściem w ten rynek mimo tego, że interesowałem się od jakiegoś czasu  nieruchomościami.  Stwierdziłem, że wole zrobić kurs na nieruchomości żeby wiedzieć z czym to się je, co tak naprawdę robi się w tym zawodzie więc przed wejściem już w ten zawód zrobiłem kurs i dostałem licencje na pośrednika nieruchomości.

– (Redaktor) Okej i robimy to wszytko w Łodzi w bardzo pięknym mieście jako ja lokalny patriota więc miasta bronić nie muszę. Jak ty oceniasz nasz rynek, który w tym momencie się tworzy w Łodzi wzrasta tak na prawdę?

– (Wojtek) Rynek w Łodzi? Rynek w Łodzi raczej się rozwija to jest też można to sprawdzić,  że Łódź i Gdańsk  to są miasta, w których ponad osiem czy nawet dziesięć procent już wzrosły ceny mieszkań w tym roku więc Łódź nasza się bardzo rozwija i to będzie trwało około  dwóch lat więc na ten moment można inwestować śmiało w nieruchomości w Łodzi.

– (Redaktor) Okej, a inwestować  w nieruchomości, co to znaczy, w jaki sposób inwestować ? Co ma sto tysięcy, wezmę kredyt, kupię mieszkanie i je wynajmę? Czy jest zupełnie inne rozwiązanie?

– (Wojtek)  To jest jedno z rozwiązań, ale na przykład my polecamy kupno nieruchomości, które jest do remontu zrobienie tak zwanego „fripa” i sprzedać je po prostu drożej.   Tak na przykład ja z Piotrkiem robię, kupiliśmy niedawno nieruchomość po bardzo dobrej cenie mamy je zamiar wyremontować  i  sprzedać.

– (Redaktor) Okej, a gdzie takie nieruchomości znaleźć, bo na portalach internetowych raczej nie będzie?

– (Wojtek) Wtedy po prostu trzeba się zgłosić do nas, my znajdziemy, oferujemy.

– (Redaktor) Czyli macie wiedzę tajemną żeby znaleźć tego typu rozwiązanie.

– (Wojtek) No na tym też polega nasz zawód.

– (Redaktor) Okej, a Wasz zawód czy to tak jakby skłania się tylko do tego, że znajdujecie nieruchomość czy robicie coś więcej?

–  (Wojtek) My tak naprawdę oferujemy pełną obsługę nieruchomości czyli robimy tak żeby klient po prostu  zgłosił się do nas, że chcę zgłosić nieruchomość. My tą sprawę przejmujemy i  on przychodzi z dowodem na akt.

– (Redaktor) Czyli tak zwana pełna obsługa ze wszystkim?

– (Wojtek) Zgadza się.

– (Redaktor) Mówiliśmy też o doświadczeniu.  Powiedział  mi czy teraz gdybyś miał taką możliwość cofnięcia się w czasie o rok, co byś sobie powiedział, jakie wskazówki byś dał żeby nie powtórzyć błędów, które popełniłeś czyli na bazie Twojego doświadczenia które masz dzisiaj, jak byś to wykorzystał?

– (Wojtek) Wykorzystał bym to na pewno tak czyli powiedział bym sobie, żeby większą uwagę przyjmować żeby robić większy research jeżeli chodzi o sprzedaż nieruchomości, bo na prawdę trzeba dużo dokumentów sprawdzić, jak się nie przygotujesz, popełnisz błąd i może nie dojść do  transakcji co za tym idzie klient jest niezadowolony i przekaże komuś innego, że jednak z tym pośrednikiem nie warto pracować więc główną uwagą to research i dobre przygotowanie się do spotkania, do sprzedaży pełna obsługa musi być profesjonalna w tym momencie.

– (Redaktor) Okej, czyli wasza główna metoda zdobywania klientów to?

– (Wojtek) Są w sumie dwie. Dzwonimy do klientów próbujemy zdobyć coraz większą ilość do naszej bazy można powiedzieć , a druga moim zdaniem najważniejsza dla nas to polecenia.  Z poleceń Ci klienci sami się do nas zgłaszają, bo wiedzą że jesteśmy dobzi więc oni mają już inny stosunek do nas. Bardziej jest już to zaufanie w pewien spocób wybudowane do nas więc mamy prostszą drogę do sprzedaży.

– (Redaktor) Czyli  pierwsze to jest polecenia  drugie to jest zdobycie zaufania na pierwszym spotkaniu to są dwie najważniejsze rzeczy, a jak sprawdzić czy dany pośrednik jest dobry, na wysokim poziomie od takiego, który zajmuję się właśnie przy okazji gdzieś tam wspomnianymi mieszkaniami na obrzeżach Łodzi?

– (Wojtek) Sprawdzić czy ten dany pośrednik ma licencję bo wiadomo zawód jest uwolniony, niekoniecznie musi ją posiadać więc ja bym bardziej ufał osobą którzy mają tą licencję, sprawdził jak długo pracuję i co ma w swoim portfolio, co ma na stronie co sprzedał i jakimi nieruchomościami się zajmuję czy kiedykolwiek sprzedawał duże nieruchomości czy tylko zajmuje się dwoma pokojami na Retkini .

– (Redaktor)  Okej, rozmawiałeś o twoim partnerze, wspólniku. Dlaczego we dwóch, dlaczego nie sam, dlaczego razem to prowadzicie?

– (Wojtek)  Dlaczego razem? Ja też jak mówiłem wcześniej pracuje już od jakiegoś czasu w nieruchomościach, sam nie odważyłbym się otworzyć nieruchomości po zdaniu egzaminu i otrzymaniu licencji, dołączyłem do Piotrka. Można powiedzieć, że on mi zaufał, bo też poszukiwał pracowników. Pracujemy już razem od jakiegoś czasu, dobrze nam to idzie, ale też nie wykluczamy, że ktoś dojdzie do naszej firmy, bo jakieś dwie, trzy osoby by się przydały  żeby zajmować się jakimiś mniejszymi tematami.

–  (Redaktor) Okej, czyli teraz przechodzimy do tematu biura. Mieliście do tej pory swoje biuro kilkadziesiąt metrów kwadratowych, w tym momencie jesteście Cospocie czyli w coworking’u czyli który widać za naszymi plecami. Czemu biuro nieruchomości zdecydowało się przejść do biura z coworking’iem?

– (Wojtek) Czemu zdecydowaliśmy się przejść?  Z tego względu, że tu stwierdziliśmy, że możemy mieć większy rozwój, możemy poznać inne branże przez co możemy zdobyć innych klientów i fajnie nam tu idzie, bo przy niektórych projektach musimy rozpromować na przykład nasze nieruchomości, które są na przykład poza Polską i to nie jest łatwe i z tymi firmami współpracujemy, pomagają nam w tym, a tak to gdybyśmy nie byli tutaj poświęcilibyśmy około dwóch, trzech pewnie godzin na research w Internecie, poszukanie jakieś dobrej firmy, kilka spotkań, a tu mamy to na miejscu.

– (Redaktor) Czyli oszczędzacie bardzo mocno czas.

– (Wojtek) A czas to pieniądz.

– (Redaktor) A jak wygląda kwestia  właśnie, chcecie zatrudnić kolejnych dwóch pracowników czy wtedy biuro coworking’owe jest dla was? Czy będziecie już szukać już u prywatnego biuro czy jednak będziecie chcieli tutaj zostać?

– (Wojtek) Wolimy tutaj zostać to na pewno.

– (Redaktor) Co daję Wam coworking wtedy? Czy możecie powiększyć to biuro czy dostawić biurka, jak to wygląda?

– (Wojtek) Możemy kolejnych pracowników przejść do coworking’u my będziemy w biurze tutaj obok, a oni można powiedzieć, że będziemy mieli z nimi cały czas kontakt, będziemy widzieć, sprawdzać co robią także tu to miejsce jak najbardziej się nadaję do kooptowania kolejnych  pracowników. Mi nie będzie przeszkadzać, to że mamy dwuosobowe biuro, a dojdą dwie, trzy osoby i na spotakniu załatwimy to tak, że oni będą mieli biurka będą sobie tam spokojnie pracować

– (Redaktor) Czyli zyskujecie znowu czas no bo nie musicie się martwić na zmianę biura na tle przeniesienia wszystkiego.

– (Wojtek) Kompletnie to nie wchodzi w grę żeby zmieniać biuro.

– (Redaktor) Jasne, wracając jeszcze do samego ciebie, jakbyś powiedział mi i nam szczerze tak. Twoja największa wpadka, której się najbardziej wstydzisz w swojej karierze pośrednika czyli znowu tak jakbyś znowu miał taki głosik „nie rób tak” to co by to było?

– (Wojtek)To było przy jednej z moich transakcji właśnie, na początku kariery to właśnie nie spojrzałem dokładnie w dokumenty i to właśnie spowodowało, że klient przyszedł już w sumie dwóch klientów sprzedający i kupujący i tam niestety doszło do pewnego nieporozumienia i do transakcji nie doszło także całość jakbym się cofnął w czasie to „spójrz trzy razy albo dziesięć razy w dokumenty żeby niczego nie pominąć”.

– (Redaktor) Czyli tą naszą pokolenia „milenialsów” wiem najlepiej trzeba schować do szały?

– (Wojtek) Tak, to na pewno.

– (Redaktor) Okej, to jeszcze takie pytanie. Na czym tak faktycznie zarabiacie kasę w tym biurze, co jest takim najlepsze deale to są…?

–  (Wojtek) Duże nieruchomości oczywiście.

– (Redaktor) Duże ryby?

– (Wojtek) Duże ryby tak, z tego mamy największy procent, bo jak wiadomo pracujemy na prowizji. Fakt faktem te większe nieruchomości to trzeba poświęcić więcej czasu żeby się przegotować, mniejsze prawdopodobieństwo, że je sprzedamy to w jak najszybszym czasie  no ale większy pieniądz bardziej kusi i bardziej się na tym skupiamy to na pewno.

– (Redaktor) To jeszcze zostaje pytanie w takim razie. Twój największy sukces?

– (Wojtek) Mój największy sukces? Oj przede mną są na pewno

– (Redaktor) A z tych które były?

– (Wojtek) Z tych które były to chyba jedna z pierwszych sprzedaż która się odbyła kiedy zacząłem pracę chyba po trzech tygodniach pracy, sprzedałem cos co wydawało się niesprzedawalne

– (Redaktor) Jak to zrobiłeś?

– (Wojtek) Znalazłem klienta, no można powiedzieć, że go trochę…nie wiem czym mogę to powiedzieć

– (Redaktor) Oczarowałeś?

– (Wojtek) Tak, oczarowałem, sprzedałem tak żeby ta nieruchomość poszła po prostu.

– (Redaktor) Ale jest zadowolony? Poleca was dalej?

– (Wojtek) Tak, jak najbardziej więc jest zadowolony.

– (Redaktor) Czyli sukces jest. Dobrze Wojtku przeszliśmy przez nasze pytania, bardzo ci dziękuje za spotkanie, nie zajmujemy Ci więcej czasu żebyś miał możliwość trochę pozarabiania, bo jesteś jak już ustaliliśmy, że pośrednik nieruchomości to sprzedawca więc sprzedawca lubi pieniądze i to jest dla niego najważniejsze , dzięki i zapraszamy na kolejne odcinki na nasz kanał You Yub’owy.

– (Wojtek) Dziękuje.

 

 

Poproś o konsultację

W ciągu 24 godzin skontaktuje się z Tobą nasz ekspert