fbpx

Kasia Kozłowska, 21 października 2020

Jak zabezpieczyć stanowisko pracy przy komputerze zgodnie ze standardami BHP?

bhp pracy przy komputerze

Przestrzeganie BHP w pracy przy komputerze, to bardzo istotny aspekt zdrowia i produktywności pracownika. Nie tylko odpowiednia postawa, ale również czas spędzony przy komputerze mają ogromny wpływ na to jak będziemy czuć się w pracy i ile zadań wykonamy. Kryteria jakie musi spełnić pracodawca, by pracownik mógł bezpiecznie pracować przed komputerem są określone w prawie oraz rozporządzeniach. 

Prawa pracownika pracującego przy komputerze

Po każdej pełnej przepracowanej godzinie pracownik powinien mieć możliwość zmiany rodzaju pracy na taką, która nie będzie obciążała wzroku oraz pozwoli na zmianę pozycji. Jeżeli pracodawca nie jest w stanie zagwarantować takich warunków, musi zapewnić 5-minutową przerwę po każdej pełnej godzinie pracy przed komputerem.  Jeżeli istnieje taka potrzeba, pracownik, który spędza ponad połowę czasu pracy przed komputerem, może mieć dofinansowane przez pracodawcę okulary. Konieczne jest jednak zaświadczenie lekarskie udowadniające wadę wzroku lub uszczerbek na zdrowiu spowodowany pracą przed komputerem. 
Chcesz zobaczyć jak robimy to w CoSpot?Sprawdź naszą ofertę Widzimy się w biurze?
 

Wyposażenie stanowiska komputerowego

Stanowisko pracy przed komputerem powinno być dość duże i funkcjonalne, pozwalać pracownikowi na swobodne poruszanie się przy nim. Wymagana odległość między pracownikiem a monitorem wynosi między 40 a 75 cm. Muszą być również zachowane 60 cm odległości pomiędzy innymi monitorami.

Ekrany monitorów do pracy powinny być wyposażone w odpowiednie filtry odbijające światło i neutralizujące jego niekorzystny wpływ na wzrok. Dodatkowo znaki powinny być dobrze czytelne, żeby nie męczyć wzroku pracownika. 

BHP pracy przy komputerze mówi, że pracownik musi mieć odpowiednią postawę przed monitorem. Ponadto przestrzeń dzieląca blat i kolana pracownika powinna być swobodna i pozwalać na poruszanie się. 

Fotel powinien być stabilny, mocny i wyposażony w podłokietniki. Zazwyczaj używa się foteli ergonomicznych, które pozwalają na swobodną zmianę pozycji i dopasowują się do kształtu ciała i jego ułożenia. Stopy pracownika powinny płasko układać się na ziemi, jeżeli fotel nie daje takich możliwości należy zapewnić odpowiedniej wysokości podnóżek.

Parametry pomieszczenia, w którym pracuje się przy monitorze

Stanowisko pracy przy monitorze powinno być dodatkowo oświetlone, by neutralizować szkodliwe działanie światła pochodzącego z monitora, emitowanego po ciemku. Oprócz tego nie powinno się bez zgody pracownika dokonywać kontroli jego pracy. Tempo wyświetlania informacji oraz ich jakość powinny być dostosowane do możliwości pracownika. 

Pomieszczenie przeznaczone do pracy przy komputerze, które spełnia wymogi BHP, powinno osiągać 40% wilgotności powietrza. 

Aspekty zdrowotne pracy przy monitorze

Praca przed komputerem ma wpływ na wiele aspektów zdrowotnych naszego życia. Wpływa nie tylko na układ nerwowy, ale również wywołuje wiele fizycznych dolegliwości. Pracując przy komputerze można łatwo nabawić się zespołu cieśni nadgarstka, przykurczów i skurczów mięśni, zaburzeń koncentracji czy bezsenności. Dodatkowo pojawiają się różnego rodzaju problemy trawienne oraz z utrzymaniem prawidłowej wagi i postawy ciała. 

Pracując przy komputerze przez długi czas można nabawić się również dolegliwości związanych z widzeniem oraz pieczeniem i przesuszeniem oczu. Fizycznie odczuwa się przekrwienie oczu i uczucie ziarenek piasku. Widzenie jest wówczas nieostre i utrudnione, zdarza się, że pracownik widzi podwójnie. Dodatkowo powoduje to częste bóle głowy. Pracownik powinien często nawilżać oczy np. za pomocą kropli. 

Bardzo ważnym aspektem jest przeprowadzenie odpowiednio dopasowanego szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przy komputerze. Jeżeli pracownik nie przejdzie takiego szkolenia może to bardzo negatywnie odbić się na jego zdrowiu oraz pogorszyć komfort pracy związany z nieznajomością zasad bezpieczeństwa. Przygotowanie stanowiska pracy przy komputerze tak, aby środowisko w nim panujące było bezpieczne i przyjazne pracownikowi, leży po stronie pracodawcy. To pracodawca ma obowiązek zapewnić nie tylko sprzęty niezbędne do wykonywanej pracy, ale również wszelkie pomoce i udogodnienia potrzebne do ochrony zdrowia pracownika. Zaliczają się do nich podnóżek czy też podkładka pod myszkę z elementem neutralizującym ułożenie nadgarstka tak, aby jego ruchy były jak najbardziej naturalne. 

Poproś o konsultację.

W ciągu 24 godzin skontaktuje się z Tobą nasz ekspert