fbpx

Dominika Krajewska, 11 maja 2020

Jak wzmocnić silną wolę, by zwiększyć efektywność?

silna wola

Czym tak właściwie jest silna wola? To zdolność do samodyscypliny i umiejętność radzenia sobie z impulsywnością.  Skłania nas do podejmowania wielu decyzji pod wpływem chwili, zapominając o długofalowym celu, jaki sobie postawiliśmy. Rolą silnej woli jest również przekonanie nas do dalszego działania, mimo niepowodzeń jakie stają na naszej drodze do celu. Przeważnie porażki skutkują dla nas negatywnie. Przestajemy widzieć sens w naszym postępowaniu i chcemy się poddać, ale z pomocą przychodzi silna wola, która temu przeciwdziała. Dodaje nam energii i pokazuje, że warto iść dalej. Silna wola jest miernikiem naszych dokonań i ma za zadanie pomagać w dotarciu do obranego celu. Poprawia naszą pewność siebie i dodaje energii.

Praca nad silna wolą

Trzeba pamiętać, że każdy z nas posiada indywidualny poziom silnej woli i jest on zmienny. Mają na to wpływ takie czynniki jak: poziom trudności zadania, nasz humor i motywacja, oraz nawyki i nałogi, które mogą przeszkadzać.
Kiedy wygrywają nasze impulsywne zachowania i częściej rezygnujemy, to sygnał, żeby zacząć pracować nad silną wolą.

Pozytywnych aspektów jest dużo oto kilka z nich:

1. Pozwala nam doprowadzić zadania do końca i sprawia, że cieszymy się z rezultatu
2. Przyspiesza czas realizacji
3. Podnosi się poziom naszej samooceny

Kilka wskazówek jak wzmocnić silną wolę:

Silna wola czasem może się rozładować. Kiedy jesteśmy nastawieni  na konkretny cel, bardzo często całą naszą silną wolę skupiamy tylko na nim. Zapominamy przez to o reszcie małych zadań. W efekcie zaczynamy czuć zmęczenie i wypalenie. Rankiem zaczynamy dzień pełni energii, lecz z upływem dnia, który np. był bardzo stresujący stajemy się bardziej podatni na pokusy. Potrafimy znaleźć wiele usprawiedliwień, aby zrobić coś wbrew naszym postanowieniom.

Wyluzuj

Wiedząc, że masz ograniczony zasób silnej woli w ciągu dnia, mierz swoje siły na zamiary. Nie porywaj się na cel, który w aktualnym momencie jest dla ciebie trudny do osiągnięcia. Wyznaczaj realne cele i krok po kroku je realizuj.

Ah, te pokusy

Zapamiętaj, że wola jest jak mięsień i aby sprawnie działał trzeba ją trenować. Kiedy masz ochotę ponownie poddać się pokusie sięgnięcia po coś co spowolni twoje dotarcie do celu zrób kilka wdechów i skup się na czymś innym.

Ładowarka do Twojej woli

Procesy myślowe wymagają używania energii, która zasila cały nasz organizm. Mózg należy do najbardziej energochłonnych organów. Gdy musimy głowić się nad jakimś problemem pamiętajmy, że paliwo, które nas naładuje to glukoza. Nie zapominaj, że najważniejszą ładowarką dla Twojej silne woli jest odpoczynek. Okazuje się, że najlepsze decyzje podejmujemy rankiem lub po dobrym lunchu.

Klucz do sukcesu

Mając silną wolę możesz szybciej osiągnąć sukces, łatwiej poradzisz sobie też z porażkami i kryzysem. Okazuję się, że regularne treningi są bardziej efektywne, niż realizowanie planu zarywając noc i robiąc wszystko na ostatnią chwilę.
„Silna wola jest nam potrzebna do osiągania celów zarówno tych małych, jak i większych. Pozwala nam uwierzyć w siebie, swoje możliwości, kompetencje, wpływa pozytywnie na naszą samoocenę i zwiększa pewność siebie. Silna wola jest naszym napędem do walki, sprawia, że z determinacją pokonujemy kolejne przeciwności losu. Ciągnie nas do przodu, prowadzi niczym niewidziana ręka przyjaciela. Pozwala pokonywać trudności bez utraty motywacji do dalszej walki. Warto więc o nią dbać, wzmacniać ją każdego dnia prostymi ćwiczeniami, które poprawią nam nastrój.”

Poproś o konsultację.

W ciągu 24 godzin skontaktuje się z Tobą nasz ekspert