fbpx

Kasia Kozłowska, 6 lipca 2020

Jak efektywnie pracować z domu?

efektywna praca z domu

Praca z domu ma swoje wady i zalety

Praca z domu wiąże się zarówno z wieloma zaletami, jak i niedogodnościami. Z jednej strony wszystko mamy pod ręką, możemy dłużej poleżeć, nigdzie nie trzeba się spieszyć. Z drugiej strony praca w taki trybie jest bardzo rozpraszająca, szczególnie gdy towarzyszy nam w niej rodzina lub współlokator.

Uczymy się wyznaczać granice

Żeby praca z domu była efektywna musimy mieć do niej wydzielone odpowiednie miejsce. Dodatkowo musi być ono na tyle ciche i wygodne, żebyśmy mogli bez problemu skupić się na pracy. Musimy też wyznaczyć ramy czasowe, w których będziemy pracować. Nie można nadmiernie wydłużać swojego czasu pracy, ponieważ wówczas zaburzamy swój work-life balance. Warto podzielić również narzędzia multimedialne na te do pracy oraz te do celów prywatnych. Powinniśmy się wyposażyć w służbowy telefon oraz adres mailowy po to, żeby nie mieszać spraw związanych z pracą z tymi prywatnymi.

Układamy plan i wyłączamy media społecznościowe

Dobrym pomysłem jest stworzenie sobie planu działania na konkretny dzień lub tydzień i podzielenie obowiązków na te bardziej i mniej priorytetowe. Pracując z domu mamy też dużo czasu, oszczędzamy go między innymi na dojazdach do pracy. Jeżeli pracujemy z domu musimy zadbać o porządek w miejscu, w którym wykonujemy obowiązki. Porządek na biurku jest czynnikiem dominującym nasze skupienie, dzięki niemu nie będziemy się rozpraszać. Dobrze jest też pracować w cyklach czasowych, np. 45 minut pracy i 15 minut przerwy. Wówczas łatwiej nam się skupić. Dodatkowo powinniśmy pozbyć się z pola widzenia i słyszenia prywatnego telefonu, który nie tylko rozprasza dźwiękiem dzwonka, ale również kusi, żeby przejrzeć Facebooka czy Instagram. 

Optymalizujemy wydatki

Dobrze byłoby wcześniej wywiązać się z obowiązków domowych, żeby nie przeszkadzać sobie nimi w trakcie pracy. Praca zdalna to duża oszczędność nie tylko czasu na dojazdach, ale również pieniędzy. Nie eksploatujemy samochodu, nie kupujemy też po drodze z pracy różnych rzeczy, które tak naprawdę nie są nam niezbędne do życia.

Spróbuj czym jest CoSpot

Jeżeli praca z domu to dla Ciebie duże wyzwanie lub jeżeli jesteś pracodawcą i obawiasz się, że „home office” zmniejszy produktywność Twoich pracowników, CoSpot będzie dobrym rozwiązaniem tego problemu. CoSpot oferuje różne opcje pracy biurowej w inspirującej przestrzeni. W ofercie są nie tylko przestrzenie coworkingowe do wspólnej pracy, ale również biurka dedykowane oraz biura prywatne. Wielką zaletą takich rozwiązań jest to, że martwisz się jedynie deadline’ami. CoSpot naprawia za Ciebie usterki, dostarcza materiały, zapewnia Internet, drukarkę, kawę i herbatę. Dodatkowo udostępniane są sale konferencyjne, w których można zorganizować spotkanie z klientem.

Poproś o konsultację.

W ciągu 24 godzin skontaktuje się z Tobą nasz ekspert