fbpx

Dominika Krajewska, 26 października 2020

Jakie panują zasady pracy w zespole?

Jakie panują zasady pracy w zespole?

Podejmując nową pracę musisz być gotowy na różne pytania i jednym z nich może być: Czy potrafisz pracować zespołowo? Teoretycznie łatwiej nam wykonywać obowiązki samodzielnie, ale czy wykonanie ich jest lepsze, szybsze to już inne pytanie. Budując zespół trzeba brać pod uwagę wiele czynników np. zaangażowanie, komunikatywność, umiejętność zarządzania, są to tak zwane kompetencje miękkie.
Chcesz zobaczyć jak robimy to w CoSpot?Sprawdź naszą ofertę Widzimy się w biurze?
 

Co to są umiejętności miękkie?

To tak naprawdę cechy naszego charakteru, których nie można zmierzyć, tak jak pracodawca może sprawdzić czy dobrze mówimy w obcym języku i to są kompetencje twarde, tak nie jest w stanie sprawdzić naszej odporności na stres. Umiejętności twarde są uznawane za podstawowe w czasie poszukiwania pracy i od nich zależy czy otrzymamy dane stanowisko.

Kompetencje miękkie inaczej zwane zdolnościami interpersonalnymi mogą zostać sprawdzone w momencie stworzenia odpowiedniej sytuacji. Są to umiejętności społeczne i cechy charakteru, które warunkują to jak współpracujesz z zespołem, jak się komunikujesz albo jak organizujesz sobie pracę. 

Okazuje się, że pracodawcy wolą wybrać osobę, która ma odpowiednie kompetencje miękkie, ponieważ zaczynają mieć świadomość, iż umiejętności twardych mogą nauczyć nowego pracownika, wysyłając go np. na szkolenia i kursy doszkalające.

Kompetencje miękkie warto rozwijać przez codzienną praktykę, rozmowy z ludźmi, wychodzenie poza strefę własnego komfortu. Tych umiejętności nie da się nauczyć z książek, można natomiast brać udział w szkoleniach, które odbywają się w małych grupach.

Jakie są zasady pracy w grupie?

Komunikacja
Wiele osób ma problem z komunikacją i liczą na to, że druga osoba się domyśli co kryje się pod złożonymi i zawiłymi wypowiedziami. Klarowność przekazywania informacji w zespole jest podstawą budowania zgranego teamu. Cechami poprawnej komunikacji jest
– używanie języka, który dla wszystkich jest zrozumiały,
– uzupełnianie informacji na bieżąco,
– konkretne komunikaty,
– aktywne słuchanie,
– unikanie nieporozumień.

Wyrozumiałość

Pracując w grupie musisz być przygotowany, że cel jest ważniejszy niż indywidualne zachcianki. Nie oznacza to, że praca zespołowa zawłaszcza Twoją autonomię. Wręcz przeciwnie, to jest ten moment, podczas którego możesz wykazać się pomysłowością. Trzeba jednak pamiętać, aby respektować swoje potrzeby i wejść w „buty” członków zespołu.

Podział obowiązków

Członkowie zespołu muszą wiedzieć jakie mają zadania do wykonania i kto jest liderem grupy aby nie wprowadzać niepotrzebnego bałaganu.

Informacja zwrotna

Do prawidłowego funkcjonowania zespołu potrzebny jest tak zwany feadback związany z jakością i realizacją pracy członków zespołu. Dobry lider wie jak prowadzić rozmowy, aby uzyskać pożądaną efektywność od załogi. Informacja zwrotna nawet ta negatywna, powinna zostać przekazana, tak aby negatywne odczucia były wykorzystane do poprawy jakości pracy.

Atmosfera

Niby oczywista sprawa, ale tak naprawdę trudna do osiągnięcia. Atmosfera w miejscu pracy lub zespole to składowa wszystkich charakterów, które składają się na grupę. Żeby uzyskać sprzyjającą atmosferę trzeb pohamować własny egocentryzm, alienacje, plotkowanie. Aby osiągnąć odpowiednią atmosferę możesz przygotować ciasto lub w ramach projektu pomóc komuś.

Dzięki pracy zespołowej zyskasz różne pomysły, które mogą rozwiązać problem nad którym się głowisz. Praca w grupie pobudza kreatywność i przyspiesza realizację celów oraz zaspokaja potrzebę przynależności do grupy.

Poproś o konsultację.

W ciągu 24 godzin skontaktuje się z Tobą nasz ekspert