fbpx

Kasia Kozłowska, 21 stycznia 2021

Jak wyposażyć ergonomiczne stanowisko pracy w biurze?

Co składa się na ergonomię pracy?

Na komfort i ergonomię pracy składa się kilka istotnych czynników. Są to między innymi części umeblowania stanowiska pracy, takie jak biurko czy fotel. Odpowiedni fotel zapewnia całkowitą ergonomię pracy, wygodę siedzenia oraz możliwość zmiany pozycji i wysokości. Niezbędnym elementem fotela są podłokietniki oraz regulowane oparcie. Pozwala to na zmianę kąta nachylenia pleców i tułowia. Fotel powinien zapewniać pracownikowi taką postawę ciała, w której stopy będą całkowicie oparte na podłożu. Jeżeli nie ma takiej możliwości, pracownik powinien otrzymać od pracodawcy podnóżek. Pozwoli on zachować prawidłową postawę ciała przez pełny czas pracy. Szerokość i wielkość biurka dostosowuje się do potrzeb pracownika tak, żeby nie musiał on przyjmować nieprawidłowych pozycji w celu sięgnięcia przedmiotów potrzebnych do pracy. Właściwie układa się je w zasięgu obydwu rąk aby ułatwić pracę i zminimalizować ryzyko uszkodzenia aparatu ruchowego. Konsekwencje takich wymuszonych ruchów nie są widoczne od razu, ale dopiero po jakimś czasie. Należy zachować prawidłową postawę i powtarzać to świadomie, dopóki nie wejdzie nam to w krew. Najlepsze biurko to mebel w jasnym kolorze z zaokrąglonymi brzegami. Zapobiegnie to potencjalnym kontuzjom lub złagodzi ich skutki. &0nbsp;
Chcesz zobaczyć jak robimy to w CoSpot? Masz pytania?

Szczegóły też mają wpływ na pracę

Klawiatura również powinna być dostosowana do pracy i zapewniać jej ergonomię. Jeżeli pracownik nie czuje i nie słyszy każdego uderzenia w klawiaturę, robi to kilka razy mocniej niż jest to potrzebne. Istotnym elementem wyposażenia biurka i stanowiska komputerowego jest ergonomiczna podkładka pod mysz. Spełnia ona równocześnie funkcję podkładki pod nadgarstek.

Dobry monitor jest wyposażony w odpowiedni filtr odbijający światło oraz mieć ustawione ciepłe tony ekranu. Dodatkowo kontrast między tłem, a napisami, które czytamy z monitora ustawia się na jak najmniejszy i możliwie najmniej rażący.

Odpowiednie pomieszczenie  do pracy ma stały dostęp do naturalnego światła z dodatkowo umożliwioną regulacją jego intensywności. Olbrzymie znaczenie ma również odpowiedni ustawienie monitora względem dostępu do światła. Musi być odpowiednio wyważone i nie prześwietlać oraz nie przyciemniać zbytnio ekranu komputera. Praca przy komputerze w całkowitej ciemności powoduje, że oczy męczą się i doskwierają nam różnego rodzaju dolegliwości układu wzrokowego. Ciemność w pomieszczeniu, w którym pracuje się przed komputerem powoduje wszelkiego rodzaju wady wzroku i pogłębia te już istniejące.

Ergonomia pracy to obowiazek, a nie przywilej

Czas pracy przed komputerem organizuje się tak, aby pracownik mógł co jakiś czas przerwać pracę w pozycji siedzącej i zmienić ja na jakąś inną lub pobyć chwilę w ruchu. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest korzystanie z biurek z podwyższanym mechanizmem, dzięki którym pracownik może pracować nie tylko w pozycji siedzącej, ale również stojącej. Dobrym zamiennikiem dla fotela jest również piłka, na której pracownik może usiąść zachowując jednocześnie prawidłową postawę i zdrową pozycję dla kręgosłupa.

W ergonomii stanowiska pracy ważne są również takie elementy, które na pierwszy rzut oka nie są oczywiste i często są pomijane przez pracodawców. Należą do nich np. poziom hałasu w biurze. Dopuszczalny poziom głośności w miejscu pracy to między 45 a 70 dB/A w zależności od charakteru wykonywanej pracy. Kolejnym ważnym i nieoczywistym aspektem pracy w ergonomicznych warunkach jest mikroklimat panujący w biurze. Dopuszczalna wilgotność powietrza to 40%, natomiast minimalna temperatura otoczenia to 18 stopni Celsjusza.

Ciekawostką jest to, że statystycznie tylko 2 na 100 stanowisk pracy jest odpowiednio wyposażona i spełnia wszystkie zasady ergonomii. Wszelkiego rodzaju niedociągnięcia w biurowym wyposażeniu wiążą się z konsekwencjami zdrowotnymi pracowników. Skutkuje to zwiększoną ilością zwolnień lekarskich oraz złą kondycją fizyczną. Dlatego tak ważne jest, abyśmy dbali o wygodę swoich pracowników w miejscu ich pracy oraz ergonomię wyposażenia.

Poproś o konsultację.

W ciągu 24 godzin skontaktuje się z Tobą nasz ekspert