fbpx

Co:Spot, 19 marca 2021

Elastyczność platformy CoSpot pozwala zaoszczędzić firmom na biurze po COVIDzie

CoSpot pozwala dopasować zasoby biurowe do potrzeb, dzięki czemu firma może zaoszczędzić na utrzymaniu dodatkowej przestrzeni, do momentu maksymalnego zapotrzebowania (maximum capacity resourcing).

 

 

Chcesz zobaczyć jak robimy to w CoSpot?Zadzwoń Zapytaj o ofertę i dołącz do naszej Społeczności.
elastyczność platformy CoSpot

Tradycyjny najem wymaga utrzymania dodatkowej powierzchni „na zapas”

W tradycyjnym najmie wielkość przestrzeni musi być dopasowana do maksymalnego zapotrzebowania, i to nie dotyczy tylko zapotrzebowania podczas różnych dni tygodnia, ale potrzeby na przestrzeni długość całego okresu umowy. Taka praktyka tworzy dużo pustej powierzchni, albo stwarza problemy z rozwojem – podczas kiedy nie ma gdzie posadzić nowych pracowników gdyż zaczyna brakować powietrza i fizycznego miejsca w biurze. Średnio firmy utrzymują 30% dodatkowej powierzchni, które są nie używane lub potrzebne na jednorazowe okazje.

Elastyczność, czyli częstsze dopasowanie zasobów biurowych do potrzeb firmy jest bardziej efektywne, ale kosztowne lub niemożliwe

Widząc wykres pokazujący ilość pustej powierzchni od razu nasuwa się sugestia, że rozsądniej biuro powiększać stopniowo. Jednak często w tradycyjnym najmie jest to niemożliwe. Umowy są na określony czas (5 lub 10 lat).  Dostępność w budynku nie jest wysoka (deweloperzy oraz inwestorzy wymagają aby dostępność była niska dla uzyskania minimalnej dochodowości), umowy nie są oczywiste i przeprowadzki są drogie, czasochłonne i męczące. Z tego powodu większość firmy koncentruje się na głównym biznesie i nie chcą ryzykować utrzymywania większej powierzchni. Jest to dobra taktyka, biorąc pod uwagę środki jakie są do ich dyspozycji.

Świat po Covidzie może oznaczać że praca zdalna jest normą i biuro często jest puste

Tradycyjne biuro: zapotrzebowanie i dostępność - widok tygodniowy
CoSpot: zapotrzebowanie i dostępność - widok tygodniowy

Praca zdalna nie oznacza ciągłej pracy z domu – ale większą chęć łączenia pracy  z biura z pracą z domu. To oznacza, że po COVIDzie sytuacja jeszcze bardziej się skomplikowała, gdyż optymalizacja powierzchni może odbywać się również na przełomie dni tygodnia. Jest to spowodowane tym że praca zdalna staje się normą. Pracownicy chcą łączyć pracę zdalną, z pracą z biura. Idealnym rozwiązaniem jest możliwość wyboru dni  kiedy pracujemy zdalnie a kiedy z biura. Firma może zignorować zmianę, w końcu przed pandemią była taka norma. Jednak istnieje możliwość optymalizacji przestrzeni również na przestrzeni tygodnia.

Kultura i firma musi mieć swoje fizyczne miejsce, przynajmniej 1-3 razy w tygodniu, co umożliwia elastyczność platformy CoSpot

Firma mogłaby kompletnie zrezygnować z biura na korzyść pracy zdalnej, tym samym oczekując, że pracownicy sami będą finansować swoje biura wynajmując większe mieszkania lub kupując większe domy i adaptując przestrzeń za własne środki. Ta strategia z pewnością na papierze wydaje się „ekonomicznym” rozwiązaniem dla firmy. Jednak wiele badań pokazuje, że prowadzi to do utracania kultury firmy i może prowadzić do degradacji tego co w firmie jest najcenniejsze. Firmy mogą temu zapobiec utrzymując biuro, ale jak to  pogodzić, nie przepłacając za puste metry które zbierają kurz przez 2-4 dni w tygodniu

CoSpot jest platformą która „dopasowuje” się do potrzeb firmy nawet na przestrzeni tygodnia

CoSpot: Zapotrzebowanie i dostępność: ilustracja rozwiązania

Poprzez design i maksymalną elastyczność CoSpot pozwala na dopasowanie zasobów biurowych do zapotrzebowania biurowego w danym dniu tygodnia. Dzieje się to dzięki miksowaniu produktów ‘private’ office – czyli stałych miejsc pracy oraz ‘coworkingu’ – czyli miejsc pracy osób które kiedy potrzebują skorzystać z biura to mają w pełni taką możliwość. Do tego dochodzi optymalizacja przestrzeni wspólnych, salek konferencyjnych itd. – które nie są częścią tego artykułu.

W jaki ekonomiczny sposób CoSpot jest w stanie zagwarantować tak wysoką elastyczność

Kruczek jest w kilku elementach designu i skali CoSpotu jak i systemu operacyjnego opartego na doświadczeniu, modelowaniu i przewidywaniu. Oczywiście, że CoSpot ma swoje granice również w danej lokalizacji i elastyczność nie jest nieskończona dla dużych korporacji gdzie może to mieć znaczenie (bidning constraint), ale to jest skala powyżej 100 biurek dla lokalizacji na Zachodniej w Łodzi. Firmy poniżej tego rozmiaru mogą zyskać wykorzystując możliwości jakie daje platforma CoSpot.

Poproś o konsultację.

W ciągu 24 godzin skontaktuje się z Tobą nasz ekspert