fbpx

Co:Spot, 17 marca 2021

Dlaczego firmie i pracownikowi opłaca się aby firma była płatnikiem za członkostwo lub biuro?

Osoby prywatne mają większe koszty zakupów o podatek VAT. Do tego ich pensja „na rękę” obarczona jest wieloma podatkami, składkami itd. Oznacza to że kupując rzeczy do pracy, firma płaci zdecydowanie mniej niż oczekując aby te same zakupu były pokrywane z pensji pracownika. Jaka jest to różnica i czy jest ona znacząca?

Pracodawcy/firmy chcą aby pracownik czuł ile kosztują rzeczy więc często woli podnieść mu pensje ale wymagać aby zakupy były dokonywane właśnie z jego „oszczędności”. Prosta matematyka i podstawowe zasady księgowe pokazują, że jest to droga strategia, na której zyskuje rząd i fiskus.

Na przykładzie członkostwa coworkingu którego cena w Marcu 2021 wynosi 440pln netto w CoSpotcie

 

Kiedy firma kupuje członkostwo to jej koszt wynosi 356,4pln, a nie 440pln 

Chcesz zobaczyć jak robimy to w CoSpot?Napiszi dołącz do naszej Społeczności.

Firma kupuje członkostwo za 440pln plus VAT. Zakup członkostwa jest kosztem kwalifikowanym, więc z tego zapłaci o CIT mniej. Przyjmując że jest to Sp zoo będzie to o 19% mniej podatku*.

Więc koszt członkostwa CoSpot dla firmy to: 356,4pln po wzięciu pod uwagę „tarczy podatkowej”.

Aby pracownik mógł wykupić to samo członkostwo sam, koszt dla firmy to 745pln

Podczas kiedy firma chce/pozwala aby pracownik bezpośrednio płacił za członkostwo w CoSpotcie to jej koszt to:

440pln członkostwo + 101,20 PLN VATu, które idzie do fiskusa, razem 541,20 pln brutto

(Dlaczego pośredni koszt, a nie wybór/zachcianka pracownika? Dlatego że pracownik poświęca się dla firmy i wybiera CoSpot aby mógł przynosić większe korzyści z pracy – CoSpot będąc narzędziem pracy. Firma z tego powodu powinna podnieść wynagrodzenie o wartość która pokryje koszty pracownika).

Następnie aby pracownik mógł zapłacić 541,20 pln z jego pensji netto to firma musi ponieść koszty ZUSu, składek, podatku itd.  Z 541,20 pln to jest około: 380pln, dając razem koszt 920pln.

Z powodu zmniejszenia podatku (koszty pensji) realne obciążenie dla firmy jest o 20% (184pln) mniejsze, dając sumę 745pln.

Znając wyliczenia istnieje możliwość uzyskania większych korzyści  i zadowolenia z wynagrodzenia przez dwie strony – w zależności kto jest płatnikiem za członkostwo CoSpotowe.

Wyraźnie widać, że opłacanie CoSpotu przez pracownika zamiast bezpośrednio przez firmę nie ma sensu. Zyskuje na tym fiskus.

Wykupując członkostwo dla pracownika firma oszczędza ponad 50%, niż oczekując aby pracownik sam wykupił ze swojej pensji. Taki bonus jest warty dla osoby dwa razy więcej niż kosztuje to firmę.

Lub

Firma, zmniejszając pensję o około 260 pln netto, jest w stanie pokryć członkostwo CoSpotowe, które dla pracownika kosztowałoby 541pln brutto. (Z jego pensji netto). Tym sposobem oszczędza pracownikowi 280pln złotych**.

Zakup członkostwa przez firmę zamiast pracownika to jak podarowanie premii która kosztowałaby firmę 380pln złotych, a wystarczy tylko zmienić płatnika. 

Uniwersalność tego przykładu na innych zastosowaniach

Zasadę i podstawę do wyliczenia można powielić na inne rzeczy, korzystając z członkostwa CoSpotowego jako przykładu. Inne często spotykane przykłady to wykup parkingu, komputera lub telefonu komórkowego do pracy.

Notatki

*Przyjęto najczęściej spotykaną wartość CIT w obliczeniach, ale w zależności od sposobu opodatkowania stawki CIT mogą się różnić (okazuje się, że spółka z o.o. może mieć taniej niż osoba fizyczna prowadząca działalność), ponieważ będąc małym podatnikiem (2 mln EUR sprzedaż brutto za poprzedni rok) albo dla rozpoczynających działalność stawka podatku CIT może wynieść 9%. W innych przypadkach jest to 19%. Dla osób fizycznych prowadzących działalność dwie najczęstsze formy opodatkowania to skala podatkowa (17% do kwoty dochodu 85.528 i 32% dla nadwyżki ponad 85.528) lub podatek liniowy (19% niezależnie od dochodu).

** Oszczędność wyliczona: koszt członkostwa brutto minus zmniejszenie pensji netto (440*1.23-260)

Źródła:

https://www.podatki.gov.pl/cit/

https://www.podatki.gov.pl/cit/nizszy-cit/

Poproś o konsultację.

W ciągu 24 godzin skontaktuje się z Tobą nasz ekspert