fbpx

Co:Spot, 27 marca 2020

5 ciekawych coworkingów w Polsce – prywatne biuro coworkingowe

WeWork – Warszawa

Historia WeWorka

Wiele osób z branży coworkingowej i biur serwisowanych powiedziałoby, że WeWork zdefiniował zasady funkcjonowania coworkingów na świecie. Przed jego powstaniem były to tylko oddolne inicjatywy. Kilka-kilkadziesiąt osób organizowało się w większej przestrzeni biurowej, której nie mogliby w inny sposób wynająć. Wiele zastosowań było ‘partyzanckich’ i zrobionych ‘sztuką domową’. WeWork zrewolucjonizował to, dodając wysoki poziom profesjonalizmu do coworkingów. Zorganizował przestrzeń w profesjonalny sposób, często lepiej niż typowe biura klasy A. Strefy relaksu i strefy wspólne zaprojektował na najwyższym poziomie korzystając z usług bardzo dobrych architektów. Do dnia dzisiejszego dużą część biur projektują producenci mebli (wiadomo jakie są ich motywacje w projektowaniu). WeWork po stworzeniu kilku lokalizacji bardzo szybko ściągnął na siebie zainteresowanie największych inwestorów. Był to między innymi Softbank (inwestora w UberAlibaba). 

Inwestycja

W ekspresowym tempie zainwestował on miliardy dolarów w biznes i jego globalną ekspansję. Dzięki temu jesteśmy w stanie korzystać z dobrobytów WeWorka w Polsce. W 2019 WeWork starał się mieć swój debiut na giełdzie z ogromną wyceną – 47mld USD. Notowania spadły zaraz po opublikowaniu ich wyników finansowych, które pokazały, że biznes coworkingowy nie jest lukratywny. Tak naprawdę palił więcej pieniędzy niż przynosił obrotów. Adama Neumann – prezesa i założyciela, zmieniono przez głównego inwestora i kontrolę nad firmą przejął Softbank. To rozpoczęło koniec ery biur coworkingowych WeWorka dofinansowywanych przez Japoński fundusz.

Społeczność w WeWorku

WeWork poszedł dalej niż tylko w aranżację przestrzeni w ciekawy i elegancki sposób. Zapożyczył i przeniósł do najwyższej klasy biur to, co powodowało, że ‘partyzanckie’ coworkingi miały swoje dusze i życie. Poprzez wydarzenia mające na celu budowanie relacji pomiędzy członkami, wyróżnił się na tle standardowych biur serwisowanych jak Regus. Piwo, dobra kawa i woda owocowa to były benefity, z których członkowie WeWorka mogli korzystać bez dodatkowych opłat.

Biura w WeWorku

Biura WeWorka są ergonomicznie zaprojektowane: drewniane biurka, klimatyzacja, wygodne krzesła. Oświetlenie biur jest bardzo dobrej jakości. Dzięki dużej ilości drogiego szkła dzielącego biura, mamy poczucie prywatności i załamania dźwięku. Dodatkowo nie ma problemu z naturalnym światłem w miejscu pracy. Prywatne biura nie są za duże, ale jest to więcej niż rekompensowane przestrzenią wspólną.

Design WeWorka

WeWork przechodził metamorfozę designu biur. Zaczynał bardzo stylowo, co widać po pierwszych projektach giganta coworkingowego – cegła, styl loftowy. Ten styl zbliżał się powoli do tego, co możemy znaleźć w Warszawie. Styl, który jest na pograniczu standardowych biur korporacyjnych i  coworkingowych. Jest to bardzo neutralny ton, w który WeWork wszedł zmieniając swój cel na klienta korporacyjnego. Ten zaś często nie odważa się wychodzić poza tradycyjne normy.

Cena WeWorka - Warszawa

Na stronie internetowej kiedyś bez problemu mogliśmy sprawdzić cenę biurka czy biura. Dzisiaj jest to trudniejsze, musimy napisać pytanie o ofertę lub odwiedzić lokalizację, żeby poznać cenę. Na pierwszy rzut oka wydaje się wysoka jednak wiemy, że WeWork ma ogromne problemy finansowe. Jego założyciel Adam Neumann został zwolniony i wykupiony przez głównego inwestora. Powodem było to, że ceny nie pokrywały ich kosztów.

Coworking: 800 – 1200zł

Biurko dedykowane: 1200 – 1500zł

Biuro prywatne (cena za osobę): 1600 – 1800zł

coworkingi
Źródło: https://www.vox.com/the-goods/2018/10/31/18049142/wework-beer-wine-policy

Regus – Spaces – Warszawa - Łódź

Historia Regusa

Regus jest jednym z największych, jeżeli nie największym operatorem biur serwisowanych na świecie. Z ponad 3 300 lokalizacjami (na dzień pisania tego artykuły marzec 2020) w ponad 120 krajach. Mark Dixon, założyciel biurowego giganta, rozpoczął biznes biur serwisowanych w Stanach, odpowiadając na potrzeby firm, które: nie chciały się wiązać z biurowcami na długie lata z powodu niepewnego rozmiaru ich drużyn, a chciały mieć możliwość powiększenia lub zmniejszenia biura według potrzeb, firm które chciały ulokować swoich pracowników zdalnych, czy firm, które chciały szybko i bez problemów otworzyć biuro bez całego zamieszania z remontami i organizowaniem logistyki związanej z obsługą biura. Regus przeszedł w 2003 roku proces bankructwa i restrukturyzacji, po której zrozumiał ryzyka, które wiążą się z krótkim umowami najmu, które sprzedawał klientom, a długimi zobowiązaniami podpisywanymi z deweloperami i właścicielami nieruchomości.

Regus a WeWork

 Po rosnącej popularności WeWorka, Regus był w jego cieniu. Podczas kiedy wielkościowo oraz wpływowo przerastał WeWorka, wycena firmy Regus / IWG ,wynosiła w pewnym momencie tylko 5% tego co WeWork. Inwestorzy uważali, że Regus nie jest ekscytującym miejscem, a firmy czy ich pracownicy pracują z lokalizacji Regusa bardziej ‘za karę’, niż ‘w nagrodę’. Pomimo, że Regus przynosił dochody (niewielkie, ale był biznesem z pozytywnym cashflowem), nie było ekcytacji rynku względem tego biznesu. Regus z niepokojem zainwestował w nowy brand pod szyldem Spaces, który starał się symulować WeWorka, jego design czy filozofię. Jest wiele opinii na temat sukcesów Spaces, jednak na świecie wiele osób nadal kojarzy Spaces z Regusem i przypisuje do tego ‘Regus discount’.

Społeczność Regusa i Spaces

Regus koncentrował się na kliencie korporacyjnym, w ogóle nie tworząc społeczności. Ten trend zaczął się odwracać przy budowaniu marki Spaces. Społeczność Spaces jak w WeWorku organizuje wydarzenia i szkolenia aby stwarzać możliwość integracji wśród członków.

Biura Regusa

Biura Regusa bardzo się różnią w zależności od biura. Podczas ekspansji Regus nie przykładał takiej wagi do spełniania konkretnych wymogów budynków czy przestrzeni. Niektóre marki coworkingowe można łatwo rozpoznać po ich wystroju, wyglądzie biur, tak niektóre Regusy mogą wyglądać ciekawiej n.p.: Łódzki Regus przy ul. Sienkiewicza obok Galerii Łódzkiej. Tak wiele z nich nie różni się od biur zmęczonej Ameryki korporacyjnej. Jednakże biura Spaces wyglądają podobnie jak WeWorka, koncentrując się na designie jednej strefy wspólnej, gdzie klienci mogą odpocząć, spotkać się czy popracować w energicznej atmosferze. Regus posiada wygodne i eleganckie krzesła biurowe. Spaces nie inwestuje tak jak w WeWork w drewniane materiały w biurach, prawdopodobnie ze względu na koszty eksploatacji.

Design w Regusie

Projekty i wygląd biur Regusa w większości są poprawne, ale nie ma w nich nic nadzwyczajnego. Regus stara się wyróżnić, ale według niektórych opiniotwórców na rynku nieruchomości ‘Jego DNA pozostaje’ konserwatywne. Spaces stara się odróżnić od tego DNA Regusa – jednak to cały czas ta sama firma, więc naturalnie niektóre elementy będą kopiowane.

Cena biura w Regusie

Koszt biura w Regusie różni się tak, jak u innych operatorów biur serwisowanych – zależnie od wybieranego pakietu. Jednak w Regusie często możemy się spotkać z dodatkowymi kosztami, które niektórych użytkowników zaskakują – niektórzy mówią, że to może być powodem, dlaczego IWG / Regus są dochodowi a WeWork czy inny operatorzy tracą pieniądze inwestorów.

Szacunkowo ceny zależą od lokalizacji, ale ich przedział to: 

Coworking: 800 – 1200zł

Biurko dedykowane: 1200 – 1500zł

Biuro prywatne (cena za osobę): 1600 – 1800zł

Źródło: https://mlodziwlodzi.pl/globalny-lider-coworkingu-wchodzi-do-lodzi-regus-w-centrum-pilsudskiego/

Mindspace – Warszawa

Historia Mindspace

Biura przy Hali Koszyki przez wiele osób rozpoznawane jako Mindspace, zaskakują każdego bardzo fajnym stylem. Odczucie automatycznie kojarzy się z wejściem do domu: dywany, designerskie fotele. Firma Mindspace pochodzi z Tel Awiwu. Jej założyciele Dan Zakai jak i Yotam Alroy rozpoczęli biznes w 2014 roku, znając się z Adamem Neumannem (założycielem WeWorka) i chcąc być franczyzobiorcą WeWorka w Izraelu. Ponieważ nie dostali błogosławieństwa od coworkingowego giganta, stworzyli swoją markę, która następnie stała się ambitną konkurencją dla WeWorka w regionach, w których razem operowali. Mindspace posiada znacząco mniejsze środki finansowe, co powoduje, że jego wzrost jest wolniejszy i zależny od lokalizacji osiągających poziom dochodowości.

Oferta biur

Mindspace w swojej ofercie ma biura prywatne, biurka dedykowane oraz open space. 

coworkingi
Źródło: https://techcrunch.com/2017/12/12/mindspace-raises-20-million-to-launch-co-working-spaces-in-the-u-s/ 

CoSpot – Łódź

Historia CoSpota

CoSpot został założony w centrum Łodzi przy ulicy Zachodniej 70 w 2018 roku. Pierwsza drużyna, która operowała CoSpotem składała się z ambitnych osób, którym brakowało ciekawego miejsca w Łodzi gdzie szybko wzrastające firmy mogły wspólnie motywować się aby osiągać sukces. Radosław Szwugier po stworzeniu centrum Piotrkowska 217 zaczął prężnie działać z Lidią Popławską aby stworzyć atmosferę oraz miejsce, w którym przebywanie będzie inspiracją dla członków firm znajdujących się w CoSpotcie. Z dużym doświadczeniem w nieruchomościach, budowaniu nowych projektów i społeczności oraz z solidnym wsparciem finansowym CoSpot powstał na 4tym piętrze biurowca Zachodnia Office, znajdującego się pomiędzy Piotrkowską, Zachodnią, a Manufakturą. W centrum Łodzi pierwsze wydarzenia odbywały się regularnie i społeczność rosła. W 2019 roku następna powierzchnia została oddana na potrzeby już największej społeczności w Łodzi. CoSpot zachwyca nie tylko swoim designem ale również atmosferą jaka panuje pomiędzy CoSpotowiczami.

Społeczność w CoSpotcie

Społeczność CoSpotu jest bardzo zróżnicowana pod względem branż. Pracują tutaj graficy, programiści i specjaliści IT, firmy zajmujące się nieruchomościami, aplikacjami, logistycy, specjaliści od mediów Internetowych czy marketingu. Wszyscy tworzą społeczność, która integruje się przy czwartkowych śniadaniach i spotkaniach przy pysznej kawie.

Biura w CoSpotcie

Biura w Cospocie są zaprojektowane z myślą o komforcie i efektywności pracy. Są wyposażone w drewniane biurka i ergonomiczne fotele. Większość biur ma dostęp do światła dziennego, dzięki czemu zwiększa się produktywność pracowników. Dodatkowo szyby oddzielające od siebie biura są stworzone z materiału, który tłumi dźwięki i pozwala na pracę w skupieniu i ciszy.

Design CoSpota

CoSpot swoją estetyką zdecydowanie wyróżnia się spośród innych coworków w okolicy. W wystroju dominuje drewno i szkło, co nadaje przytulny charakter pomieszczeniom z nutą surowości. Do tego skórzane kanapy dobrze komponujące się z resztą i ciepłe światło z zawieszanych żyrandoli i liter tworzą domowy klimat.

Cena w CoSpotcie

Coworking – 390 PLN

Biurko dedykowane –  690 PLN

Biuro prywatne – od 770 PLN/os.

Brain Embassy - Warszawa

Historia Brainembassy

Cowork BrainEmbassy powstał w 2016 roku pod czujnym okiem architektów z ekipy Trzop Architekci. Była to inwestycja i pomysł firmy Adgar Poland, która chciała przenieść na teren polski najnowocześniejsze rozwiązania biurowe. Założyciele mieli na celu sprowadzenie do jednego miejsca przedstawicieli rożnych branż, kultur, zawodów i zintegrowanie ich, co miało dać nowe pomysły, pobudzać kreatywność i tworzyć społecznych wśród pozornie obcych sobie ludzi.

Biura w Brainembassy

Biura są wyposażone w drewniane biurka i wygodne fotele, które designem wpisują się w atmosferę całości – lekko surowej i jednocześnie całkiem przytulnej.

Design w Brainembassy

Przestrzenie w Brain Embassy maja nowoczesny i lekko industrialny charakter, który przemyca w sobie nutę surowości i jednocześnie daje poczucie, że pracujemy w miejscu, które nie przytłacza nas swoją oficjalnością. Styl jest mocno różnorodny, ponieważ miało to być miejsce, w którym każdy znajdzie kąt dla siebie.

Społeczność w biurach w Warszawie

Założeniem coworku było stworzenie społeczności, która sama o sobie decyduje oraz o tym z kim i kiedy chce pracować. Społeczność Brainerów może spotkać się przy kawie, na lunchu w kuchni lub sali chilloutu czy medytacji.

Ceny w Brainembassy

Na stronie przedstawione są pakiety, które jasno określają wytyczne mieszczące się w każdej cenie.

Coworking z ograniczonym dostępem – 300 PLN

Open Space 24/7 – 700 PLN

Biuro prywatne – wycena indywidualna

Plan korporacyjny – 1250 PLN

Źródło: https://businessinsider.com.pl/firmy/nowe-centrum-coworkingowe-w-warszawie-the-brain-embassy/h1lt1vt 

 

 

 

Poproś o konsultację.

W ciągu 24 godzin skontaktuje się z Tobą nasz ekspert